Taliansko vie, ako vyriešiť Katalánsko v Španielsku

Leonid Bershidsky je populárny komentátor agentúry Bloomberg. Zamyslel sa nad vojnou, ktorú Katalánsko rozpútalo svojou nekompromisnou požiadavkou o osamostatnenie. Myslí si, že riešenie pozná.

Situácia v Španielsku je dnes mimoriadne vyhrotená a Únia vzhľadom na ohrozenie jej integračných snáh, ktoré odrhnutie najbohatšej časti Španieska ohrozuje, je prakticky proti.

Španielsky premiér Rajoy má síce lepšie nervy a schopnosti ako katalánsky vodca Carles Puigdemont, ale problém katalánskeho separatizmu nebude jeho výhrou vyriešený. V určitom čase bude musieť Španielsko ponúknuť Kataláncom dohodu, s ktorou môžu žiť.

Bershidsky uvádza príklad potenciálne prijateľného usporiadania, ktorý možno nájsť v Taliansku. Je to dohoda, ktorú uzavrelo s Rímom Južné Tirolsko, provincia s nemecky hovoriacou väčšinou.

Situácia v Španielsku

Puigdemont a jeho spojenci podpísali dokument s vyhlásením o nezávislosti a ďalší, ktorý ho pozastavil, aby sa mohli začať rokovania so španielskou vládou, Rajoy to nazval blufom a požadoval objasnenie: Skutočne vyhlásili Katalánci nezávislosť od Španielska?

Ak je odpoveď „áno“, Rajoy má v úmysle prevziať vládu v Katalánsku a je pravdepodobné, že vedúci separatistov budú zatknutí a súdení za protiústavnú činnosť. Ak je odpoveď „nie“ alebo nejaký nezmysel ako Puigdemontov prejav v utorok, Rajoy nebude musieť zasahovať, pretože radikáli v katalánskej vládnej koalícii stiahnu svoju podporu Puigdemontovi, čo pravdepodobne povedie k novým voľbám.

Rajoy cíti pevnú pôdu pod nohami, pretože zákon, brutálna sila, podpora európskych partnerov a veľkých podnikov v Katalánsku sú jednotnej mienky vo vzťahu k oddeleniu Katalánska. Separatisti nemôžu dokonca tvrdiť ani to, že majú podporu väčšiny Kataláncov, pretože nikto neuznáva výsledok veľmi neštandartného referenda, ktoré uskutočnili 1. októbra, a keďže nedeľná demonštrácia prívržencov jednoty v Barcelone prilákala prinajmenšom 350 000 ľudí, Puigdemont nemá žiadnu pevnú podporu a je pravdepodobne na ceste von.

Zatiaľ čo je Puigdemont stále prvým ministrom, nie je dôvod, aby Rajoy rokoval: Nie je pripravený diskutovať o secesii a Puigdemont stále tvrdí, že to je jeho cieľ. Ale akonáhle bude táto otázka mimo rokovacieho stola, Madrid sa bude musieť posadiť a porozprávať sa s predstaviteľmi Katalánčanov. Bez ohľadu nato, či existuje alebo nie väčšina pre nezávislosť, príliš veľa Katalánov nie je spokojných so súčasným usporiadaním. Rokovanie je nevyhnutné. Socialistický vodca Pedro Sanchez už naznačil, že hlavné španielske strany súhlasili s diskusiou o zmenách ústavného postavenia Katalánska a ostatných regiónov Španielska.

Katalánsko sa môže učiť z príkladu Južneho Tirolska

Rajoy nikdy neposkytol zmysluplnú alternatívu Katalánčanom. Existuje však na severovýchode na Talianska.

Katalánsko
Ilustrovaná vzdušná mapa Apeniského poloostrova a ostrova Sicília, 19.storočie (Foto: Buyenlarge/Getty Images)

Na konci prvej svetovej vojny získalo Taliansko Južné Tirolsko od Rakúska v súlade so zmluvou zo St. Germaina z roku 1919. Talianski fašisti sa pokúsili asimilovať obyvateľstvo Alto Adige, ako región nazývajú v talianskom jazyku, potom Hitler súhlasil s Mussolinim, aby presídlil tých, ktorí chceli žiť v Nemeckej ríši. Väčšina však zostala, ale zachovali si svoju identitu. Po vojne sa spojenci rozhodli, že Taliansko si ponechá Južné Tirolsko a Rakúsko s Talianskom vypracovali podmienky spolužitia vrátane rovnoprávneho postavenia nemeckého a talianskeho jazyka vo verejnom živote, vyučovania v nemčine v miestnych školách, uchovávania nemeckých rodinných mien, ktoré boli talianizované, autonómny parlament, vláda a ďalšie osobitné práva pre Južné Tirolsko.

Autonómia sa odvtedy vyvinula do prepracovanej dohody s jasným oddelením parlamentných právomocí. Právne predpisy v Južnom Tirolsku majú prednosť v oblasti poľnohospodárstva, cestovného ruchu, verejného zdravia, blahobytu, životného prostredia a mnohých ďalších oblastí. Zoradenie provinčnej vlády a rôzne verejné služby, s výnimkou polície a armády, musia odrážať jej etnické rozmery. Súdy vedú dvojjazyčné konanie. Južné Tirolsko si na svojom území ponecháva 90% miestnych daní vrátane dane z príjmov a 70% dane z pridanej hodnoty (brutto ekvivalent dane z predaja v USA). Okrem toho talianska vláda dlhodobo dotovala provinciu.

Ponuka, ktorá zabráni ukrajinskému scenáru

Táto veľkorysá dohoda bola považovaná za možný príklad pre východnú Ukrajinu. Akonáhle Ukrajina obnoví kontrolu nad oblasťou, ktorú teraz ovládajú proruské sily, museli by jednať. Ale zatiaľ čo konflikt je ťažké vyriešiť z dôvodu ruskej angažovanosti a tisícky životov stratených počas troch rokov vojny, ten v Katalánsku sa ešte môže vyriešiť skôr, než zájde príliš ďaleko.

Nastavenie vzťahov podľa južného Tirolska by malo vyriešiť dve najväčšie sťažnosti katalánskych separatistov. Jednak to, čo vnímajú ako nedostatok rešpektu voči ich jazyku a kultúre a sťažnosť, že Madrid vysáva katalánske dane na financovanie chudobnejších regiónov Španielska. V súčasnej dobe napríklad Katalánsko obdrží len 50% dane z príjmov a dane z pridanej hodnoty, ktorá sa tu vyberie. Ak dostanú z daní oveľa vyšší pomer podľa príkladu Južného Tyrolska, pravdepodobne by to bolo pre španielsky štát dlhodobo neudržateľné. Avšak na zabránenie ďalšej nestability, ktorá by mohla byť práve z dlhodobého hľadiska nákladná, budú potrebné vážne ústupky.

Južné Tirolsko vyzeralo, že podobne ako Katalánsko, pociťovalo veľkú nespravodlivosť. Napriek existencii secesionistického hnutia, ktoré tvrdí, že talianska slabá hospodárska výkonnosť tiahne región dole, Tirolsko je dnes mierové. Tak Katalánci, ako aj vláda v Madride by sa mali podrobnejšie pozrieť na jeho skúsenosti a pravdepodobne vyskúšať niečo podobné pred diskusiou o rozhodujúcom rozdelení.


Publikovaný

v

,

od