TALIANSKO: Uzavrieme prístavy pre cudzie lode s imigrantmi

Taliansku dochádza trpezlivosť so štátmi Európskej únie, ktoré nechcú pomáhať a prebrať časť žiadateľov o azyl. Vláda preto zvažuje, že zabráni cudzím lodiam s Imigrantmi na palube vplávať do svojich prístavov. Od začiatku roka do Talianska týmto spôsobom dorazilo viac ako 73.000 Imigrantov. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka je to asi o 14 percent viac. Len za posledné dva dni priplávalo do Talianska okolo 12.000 Imigrantov.

S odvolaním sa na talianske diplomatické kruhy o tom dnes informovala agentúra ANSA. Taliansko podľa diplomatov uvažuje o tom, že by odteraz do svojich prístavov vpúšťalo ​​už len vlastné lode, ktoré u severoafrických brehov zachraňujú imigrantov, ktorí sa snažia dostať do Európy. Lodiam ďalších krajín a mimovládnych organizácií by zakotviť u svojich brehov zabránila.

Pôvodne zdroj agentúry ANSA tvrdili, že uvažované opatrenia by sa dotklo aj lode námornej misie Európskej únie Sophia, neskôr však uviedli, že by lode EÚ mohli v talianskych prístavoch kotviť aj naďalej.

Taliansky veľvyslanec pri EÚ Maurizio Massari dnes ťaživú situáciu vo svojej krajine načrtol európskemu komisárovi pre vnútro Dimitrisovi Avramopulosovi. Rím podľa neho považuje za neprijateľné, aby všetci imigranti zachránení na Stredozemnom mori končili iba v Taliansku.

Rím dlhodobo usiluje o prerozdelenie časti imigrantov zo svojho územia do ďalších členských krajín EÚ. Kvóty, na základe ktorých mala byť časť imigrantov z Talianska a Grécka presídlená, prijali ministri vnútra EÚ v roku 2015 napriek odporu Českej republiky, Slovenska, Maďarska a Rumunska. Kvôli neochote napĺňať kvóty začala Európska komisia s Českom, Poľskom a Maďarskom konania o porušení legislatívy.

Táto juhoeurópska krajina je hlavnou vstupnou bránou imigrantov do Európy. Po minuloročnom uzavretí takzvanej balkánskej trasy sa väčšina imigrantov snaží na starý kontinent opäť dostať z brehov severnej Afriky cez Stredozemné more. Imigranti sa na nebezpečnú cestu vydávajú často na nafukovacích člnoch alebo vratkých loďkách. Pred utopením ich „zachraňujú“ lode talianskej aj líbyjskej pobrežnej stráže, misie EÚ, ale aj viacerých mimovládnych organizácií.


Publikovaný

v

,

od

Značky: