Vyberte položku Stránka

TAGESSCHAU: Pán „nepredvídateľný“ opäť zúril. Reč je o Trumpovi a NATO

TAGESSCHAU: Pán „nepredvídateľný“ opäť zúril. Reč je o Trumpovi a NATO

Európski partneri očakávali od prezidenta USA uistenie vernosti spojenectvo, ale namiesto toho dostali lekciu o riadení vojenského rozpočtu. Napriek všetkej snahe Európy nenahnevá Trumpa, k zblíženiu s USA na summite nedošlo.

Pán Nepredvídateľný Donald Trump úplne rozbil celý scenár NATO, napísal korešpondent NDR Kai Küstner. Hlavy štátov a vlád Aliancie očakávali od amerického prezidenta sľub lojality k Únii, ale Trump zmenil túto protiteroristickú schôdzku v Bruseli na tému „lekcie o riadení vojenského rozpočtu“, zdôraznil autor.

„Ako by sa pred ním zhromaždila trieda základnej školy, zopakoval svoje tvrdenia, že Merkelová a táto partia dlhuje Amerike“ obrovské sumy „, uviedol nemecký novinár. Z hľadiska NATO to nie je nič iné ako PR kampaň. Jeho partneri predviedli „kamennú tvár v zlej hre“, napísal Küstner.

Medzitým aliancie vynakladá všetko úsilie na posilnenie transatlantického priateľstva nielen symbolicky. Ako bolo uvedené v článku, stavba nového sídla NATO predstavuje dve ruky, ktorých prsty sa prepletajú, symbolicky spájajúc štáty na opačných stranách Atlantiku. „Krásny obraz, ale nemôže zakryť skutočnosť, že sa niektorí v NATO spotili, ako Trump počas svojej predvolebnej kampane spochybnil vernosť alianciu,“ poznamenal autor.

NATO sa teraz snaží získať podnikateľov Trumpa pomocou výmenného obchodu. „Otvorene vstupujeme do boja proti terorizmu a zaväzujeme sa zvýšiť svoje výdavky na obranu, a za to, nás už nebudeš nazývať zastaraní alebo neudržateľní,“ sú z pohľadu autora podmienky tejto transakcie.

Motto NATO v tomto prípade znie „nerozčuľovať Trumpa, a neotvárať žiadne nové nepríjemnosti“, pokračuje Kai Küstner. Avšak, súdiac podľa slov amerického prezidenta, tento plán neuspel. Podľa novinára, po uchopení moci Trumpom sa odstup medzi Európou a Spojenými štátmi výrazne zväčšil – a teraz sú oddelené nielen oceánom.

Že je nepravdepodobné, že sa situácia čoskoro zmení, sa stalo jasným už po debute Trump v EÚ, tvrdí článok.

Po schôdzke v Bruseli, predseda Európskej rady Donald Tusk jasne uviedol, že ohľadne obchodu a zmeny klímy sú EÚ a USA stále rozdiely. Okrem toho zdôraznil, že nemá dôveru v existenciu jediného spoločného stanoviska vo vzťahu k Rusku.

Avšak, od začiatku bolo jasné, že to s Trumpom nebude ľahké – keď nový vodca v Bielom dome privítal brexit a dal jasne najavo, že Európska únia je mu nielen úplne ľahostajná, ale že by preferoval jej rozdelenie na jednotlivé časti, pripomenul nemecký novinár. Po prvej Trumpová návšteve Európy je tiež zrejmé, že rýchlu spoluprácu medzi oboma krajinami na opačných stranách Atlantiku nemožno očakávať.

Dokonca aj v prípade, že nabudúce prezident Spojených štátov „výnimočne“ nájde správne slová – že ich okamžite nevezme späť, aby to poprel iný výrokom alebo tvítom, a „neobráti tak veľkú stavbu transatlantického partnerstva v domček z kariet,“ zdôrazňuje Kai Küstner.

Okrem toho, že nie je vôbec jasné, čo sa stane v prípade, že sa nový americký prezident stretne s naozajstnou krízou, poukazuje novinár a dospel k záveru, že návšteva Trumpa NATO nezjednotila.

 

O autorovi

2 komentáre

  1. skarletka

    neužitečný idiot. Všichni politici se zbláznili, v Evropě, Asii i USA. Z toho nepojde nic dobrého ,spíš zánik nynějšího světa.

  2. skarletka

    neužitečný idiot. Všichni politici se zbláznili, v Evropě, Asii i USA. Z toho nepojde nic dobrého ,spíš zánik nynějšího světa.

Pin It on Pinterest

Share This