Prezident Bashar al-Assad potvrdil, že situácia v Sýrii sa dramaticky zlepšila, pretože teroristické skupiny, najmä ISIS a al-Nusra a rovnako zmýšľajúce skupiny, ktoré sú wahhábistickými teroristickými extrémistickými skupinami, ustupujú.

V rozhovore pre indickú televíziu Wion, prezident al-Assad povedal, že situácia v teréne z vojenského hľadiska je oveľa lepšia ako predtým, ale to nie je celý obraz; Pretože ide nielen o vojenský konflikt, ale o rôzne veci vrátane ideológie, ktorú sa teroristi snažia rozšíriť v našom regióne, čo je najnebezpečnejšia výzva, ktorej môžeme čeliť v blízkej a dlhodobej perspektíve.

Veľmi rešpektujeme indickú pozíciu, pretože je založená predovšetkým na medzinárodnom práve, je založená na charte Organizácie Spojených národov, je založená na morálkach sveta, na ľudských civilizáciách na jednej strane a indická civilizácii na druhej strane, morálke indického ľudu„, povedal prezident al-Assad a poznamenal, že napriek všetkému tlaku západu na každú krajinu vrátane Indie, aby sa pripojil k embargu voči sýrskemu ľudu, India neukončila svoj vzťah so Sýriou.

V texte rozhovoru obvinil Západ a niektoré krajiny, že vytvorili nový stav vo svete, keď využívajú terorizmus na svoje ciele Assad tvrdí, že je to „nová éra vo svete, kde môžete využiť terorizmus, akýkoľvek druh terorizmu, na vykonávanie politickej agendy.

Podľa neho za krízou stojí hlavne Katar Francúzsko a Anglicko s vedomím a schválením USA. K tomu sa potom pridali ďalšie krajiny ako Saudská Arábia a Turecko

Ovenil pokrok vo vyjadnávaní s opozíciou, ktorý prebieha cez sprostredkovanie aj Ruska, kde výmenou za zloženie zbraní dostanú ozbrojenci amnestiu.

Pri hodnotení úlohy USA nepovažuje Assad osobu Donalda Trumpa za kľúčovú, dôležité je smerovanie celého amerického aparátu. V podstate obvinil Spojené štáty aj z prípravy chemického útoku na civilistov, aby Amerika získala zámienku na útok voči Sýrii.

Assad jednoznačne odmietol akúkoľvek zodpovednosť Sýrie za chemické útoky a potvrdil, že Sýria sa úplne zbavila týchto nástrojov hromadného ničenia uže pred niekoľkými rokmi. To nakoniec potvrdili aj medzinárodné organizácie

V dôležitej časti rozhovoru povedal, že wahhábizmus a terorismus sú v podstate zameniteľné. Sú to len rôzne prejavy tej istej ideológie, ktorá tvorí štát Saudských Arabov. Assad nepovažuje terorizmus za akýsi odklon a deformáciu wahhábizmu. Tvrdí: „Wahhábistické inštitúcie, extrémizmus alebo extrémisti v Saudskej Arábii bránia štát, pretože je to ich štát, je to ich vlastný štát, sú jedno a to isté. Ak máme byť úprimní, nemožno hovoriť o terorizme a rodine Saudov ako o dvoch entitách.

Role USA pri podpore ISIS sa Assad dotkol pri otázke za ako dlho by mohla Sýria zničiť ISIS. Sucho skonštatoval, že pri snahách brániť územie pred útokmi Islamského štátu, za posledných 6 mesiacov trikrát zaútočili lietadlá koalície vedenej USA na postavenie sýrskej armády a trikrát tieto postavenia dobyl Islamský štát. Zničenie ISIS teda podľa neho záleží na medzinárodnej podpore, ktorú teroristi dostanú.

Assad tvrdí, že 17 rokov na vrchole moci sa nedá vysvetliť terorom. Podľa neho je hlavnou podpora ľudu. „Ak máte podporu verejnosti, môžete odolať každej búrke, to je veľmi jednoduchý fakt. Ak ju nemáte, mohli by ste odolať niekoľko týždňov alebo niekoľkých mesiacov, nemôžete však odolávať roky,“ hovorí

Má Sýria to najhoršie za sebou?

Prezident Assad dúfa, že áno. Veci sa podľa neho pohybujú správnym smerom, „je to lepší smer, pretože porážame teroristov, hoci týchto extrémistov Západ, iné krajiny a ich spojenci, ich bábky podporujú veľmi, ako to povedať, masívnym spôsobom.  Som si istý, že to najhoršie je za nami,“ dodal.

Podľa rozhovoru sýrskeho prezidenta Assada pre Wion TV