Podľa informácie tlačovej agentúry Fars News, sýrska armáda zistila, kde organizácia Biele prilby nakrúcala svoje videá. Skupina, ktorá tvrdí, že je zložená z humanitárnych pracovníkov, bola opakovane obviňovaná z inscenovania falošnej propagandy proti sýrskemu prezidentovi Assadovi.

Podľa správy sa toto miesto nachádza v malom meste Saqba vo Východnej Ghoute. Armádny personál údajne tiež objavil fotoaparáty a zariadenia pre výrobu filmov, ktoré boli ponechané na mieste.

V nedeľu ruské ministerstvo obrany odmietlo informácie o údajnej chemickej bombe zhodenej na Doumu, vo Východnej Ghoute. To naznačuje, že viaceré západné štáty a mimovládne organizácie, ako sú Biele prilby, sa uchýlili k podobným tvrdením, aby „podkopali dosiahnuté prímerie„.

Dôrazne odmietame tieto tvrdenia a oznamujeme našu pripravenosť vyslať ruských odborníkov na radiačnú, chemickú a biologickú obranu do Doumy po jej oslobodení od teroristov, aby sme zhromaždili dôkazy, ktoré by potvrdili, že obvinenia z použitia chemických zbraní bolo inscenované,“ povedal generálmajor Jurij Jevtušenko, veliteľ ruského Centra pre sýrske zmierenie.

Americké ministerstvo zahraničia vyjadrilo znepokojenie nad správami o používaní chemických zbraní v Doume. Naznačilo, že Rusko je zodpovedné za brutálne útoky na nespočetných Sýrčanov.

Washington tiež obvinil Damask z používania chemických zbraní, tvrdiac, že ​​“história“ týchto zbraní používaných vládou krajiny, bola „nespochybniteľná„.

Predtým niekoľko médií citovalo militantov v Sýrii, ktorí obvinili vládu v Damasku z používania chemických zbraní v Doume, pričom Jaysh al-Islam tvrdil, že vládne sily zhodili chemickú bombu vo Východnej Ghoute.

Minulý mesiac Damask uviedol, že niekoľko zahraničných odborníkov pracuje na tom, aby vykonali chemický útok, ktorý by sa uskutočnil pomocou neslávne známych Bielych prilieb. Útok by bol prezentovaný mediálnym mainstreamom. Rovnaké upozornenie vydalo ruské Centrum pre sýrske zmierenie v januári.

Sýrska vláda neustále odmieta všetky obvinenia z používanie chemických zbraní. Argumentuje, že ​​zásoby chemickej munície boli zničené, čo potvrdila Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW).