Sýria – zvyšovanie stávok

Napätie v Sýrii by sa dnes dalo krájať. Americké lietadlo zostrelilo na území Sýrie lietadlo sýrskej armády, iránske ozbrojené sily vypustili na pozície teroristov balistickú raketu, Rusko vypovedalo zmluvu s Amerikou o vzájomnom informovaní sa, jednotky Sýrskej Arabskej Armády (SAA) sa dostali na severovýchode krajiny do priameho stretu s jednotkami Kurdov a arabských milícií bojujúcich v zostave SDF (Syrian Democratic Forces ) podporovaných Američanmi

V minulých dňoch sme vás informovali o problémoch, do ktorých sa dostali strategické plány amerických plánovačov.  Na juhu krajiny na pomedzí Sýrie, Jordánska a Iraku sa dostali americké jednotky do obkľúčenia, ktoré vytvára nepríjemnú otázku ako ďalej.

Podľa všetkého plán totiž znel vytvoriť medzi Irakom a Sýriou nepreniknuteľnú bariéru, ktorá by znemožňovala Iránu efektívne podporovať Sýriu. V tomto pláne hrali zásadnú úlohu na severe Kurdi a na juhu oddiely, ktoré Američania cvičili v Jordánsku a neskôr v tábore al-Tanf na juhu Sýrie. Americká armáda na území Sýrie začala budovať základne, kde al-Tanf je celkove jednou z piatich (Rmeilan, Sabit, Tanf, Khabrat al-Zaqf, Tabqa). Ako posledná sa buduje základňa v nedávno dobytom meste Tabqa.

Medzi nimi sa rozprestieralo územie Islamského štátu, ktorý síce Američanmi podporované oddiely zatláčali, ale tak, aby medzi Irakom a Sýriou vždy bola nejaká prekážka.

Znemožnenie tohto zámeru tým, že (pravdepodobne) iránske oddiely Quds Kasema Suleimaniho vytvorili prepojenie Iraku a Sýrie evidentne znervóznilo hlavných aktérov. A to až tak, že Američania presunuli na al-Tanf raketomety HIMARS. Samozrejme, bez akejkoľvek opory v medzinárodnom práve a určite nie ako zbraň proti Islamskému štátu

Zároveň sa na severe elitné oddiely SAA tzv. Tigry prebojovali popri pozíciách SDF na cestu, ktorá vedie až k dlhodobo obkľúčenému mestu Dair az-Zaur na východe Sýrie. Aby nebolo dosť jóbovských zvestí, cez južnú púšť by sa k Dair az-Zaur od Palmyry mohli začať presúvať oddiely elitných jednotiek.

V tejto nervóznej atmosfére, kde neďaleko mesta a priehrady Tabqa susedili navzájom pozície SDF, SAA a Islamského štátu došlo k zásadnej udalosti. Americká stíhačka F/A-18E Super Hornet zostrelila bombardér Su-22 patriaci sýrskej armáde. Vrak lietadla dopadol na územie SDF. Keď sa k nemu pokúšali Sýrčania dostať, vznikol ozbrojený konflikt medzi SDF a SAA. Sýrska strana tvrdí, že pilot plnil úlohy pri útoku na pozície Islamského štátu, Kurdi a SDF naopak tvrdia, že pilot bombardoval ich pozície. Avšak zdroje, ktoré má k dispozícii prozápadné a protiassadovské Sýrske observatórium pre ľudské práva (SOHR) tvrdia, že skutočne nešlo o útok na pozície SDF!

Ak je to pravda, potom bol zámer zostrelenia úplne iný. V skutočnosti išlo o to, aby Američania sýrskej armáde zabránili porážke ISIS a obsadeniu al-Rusafah, mesta, ktoré je dôležitým komunikačným centrom a umožňuje postup na významnú cestu medzi Raqqa a Dair az-Zaur.

V posledných dňoch sa zintenzívnil presun bojovníkov Islamského štátu k Dair az-Zaur po tejto ceste. Americké strana fakticky nepriamo využíva teroristov, aby jej pomohli dosiahnuť strategický cieľ – zlikvidovať Dair az-Zaur ako oporu legitímnej vlády a po prípadnej porážke Islamského štátu aby ich nahradili proamerické oddiely.

Američania sú si zrejme vedomí, že ide o lož a vydávajú oblasť, kde dopadli trosky lietadla za súčasť dekonfliktných oblastí, ktoré dohodli medzinárodní partneri, keď sa v komuniké píše: „Ja’Din sa nachádza približne dva kilometre severne od dohodnutej dekonfliktnej zóny medzi SDF a sýrskym režimom Východ-Západ„. V skutočnosti žiadna taká zóna neexistuje. Podľa dohody medzi Tureckom, Ruskom a Iránom sú celkove štyri – niekde úplne inde

Ruská armáda vypovedala zmluvu o vzájomnej výmene informácií medzi ruskou a americkou stranou. podobná dohoda bola v činnosti už pri zostrelení ruského lietadla SU-24 v novembri roku 2015, keď turecké stíhačky dlhú dobu vyčkávali na známy príchod ruského lietadla. Podľa niektorých prameňov výmena informácií medzi ruskou a americkou armádou bola zdrojom pre prípravu tureckého útoku. Rovnako aj pri tomto útoku mohli americké stíhačky ísť bez starostí a naisto. Výmena informácií totiž zahŕňa len letecké aktivity Ruska a Američanmi vedenej koalície. Ak z ruskej strany nebola známa informácia o aktivitách ruského letectva v danom sektore, mohlo ísť jedine o sýrske lietadlo, takže nehrozil priamy stret medzi ruským a americkým lietadlom.

Rusko naviac pritvrdilo v dvoch smeroch. Minister zahraničných vecí Lavrov sa nepriamo vyhráža americkým poradcom na zemi, že sa stávajú cieľom, keď povedal:  „Vyzývame Spojené štáty a všetkých ostatných, ktorí majú svoje sily alebo svojich poradcov ‚v teréne‘ (v Sýrii) aby zabezpečili koordináciu s našou prácou.

Rovnako sa cieľom odteraz stávajú aj všetky vzdušné sily. Každý objekt vo vzduchu je zameraný radarmi a prostriedkami protivzdušnej obrany (PVO). Rusi (zatiaľ) nebudú zostreľovať všetky lietajúce objekty v dosahu. V prípade akejkoľvek nepriateľskej aktivity voči sýrskym vojskách a spojencom Sýrie, zareagujú.

Americká armáda po bombardovaní sýrskej leteckej základne, keď Rusko „len“ prerušilo komunikačnú linku, prestalo nad Sýriou lietať. A to neboli pritom zapnuté radary a rakety pripravené na odpal. Tým skôr dôjde k uzemneniu letectva aj v prípade, keď sa už lietadlá stali cieľmi. Austrália už lietať prestala

Výsledkom je, že bez podpory amerického letectva teroristom z ISIS, sýrska armáda dobyla al-Rasafah, kvôli ktorému (zrejme) kríza vznikla a postupuje ďalej

Svoje polienko pridal do ohňa aj Irán, ktorý odpálil 6 balistických rakiet ako odvetu za teroristické útoky Islamského štátu na jeho území. Rakety dopadli na mesto Al-Mayadín pár kilometrov južnejšie od Dajr al-Zaur. Podľa iránskych zdrojov bol pri útoku zabitý veliteľ ISIS saudskej národnosti Saad al-Husseini.

Sýrska organizácia pre ľudské práva obviňuje koalíciu z masakry civilistov v tomto meste, keď pri útoku koaličných lietadiel prišlo 17.6.2017 5 civilistov

A nakoniec si prisadila aj Čína, ktorá ukázala, na ktorej strane stojí. Spolu s Iránom zahájili a uskutočnili spoločné cvičenie v Perzskom zálive neďaleko od Hormuzského prielivu.

V minulých komentároch hovorili o tom, že Amerike sa zužujú možnosti, ak nechcú vyvolať otvorenú vojnu s Ruskom – čo je však tiež jedna z možností. Šachová partia, ktorú momentálne hrajú, je však hrou na pokraji katastrofy. Od čias vietnamského konfliktu, kde Sovietsky Zväz spolu s ostatnými socialistickými krajinami  sa aktívne vojny zúčastnil, nestála Amerika proti tak silnému protivníkovi. A je to ešte nebezpečnejšie. Vo Vietname bola účasť Sovietov utajovaná, dnes ruská armáda pôsobí otvorene ako jedna z legitímnych síl podľa medzinárodného práva. Niet pochýb, že vojská NATO sú celkove omnoho silnejšie ako obmedzený kontingent ruských síl v Sýrii. Ale bez použitie drastickej sily, bez zasypania batérií PVO stovkami riadených striel s plochou dráhou letu a bez bombardovania leteckej a námornej základne, kde Rusi pôsobia, čiže bez zahájenia tretej svetovej vojny, to jednoducho nepôjde

Amerika sa hrá s ohňom. A svojom neopatrnosťou a ľahkomyseľnosťou pôsobí ako dieťa so zápalkami uprostred jazera s benzínom.


Publikovaný

v

,

od

Značky: