Drony, ktoré zaútočili na leteckú základňu Hmeimim v Sýrii v tomto roku, neboli riadené teroristami, ale americkým prieskumným lietadlom Poseidon-8, povedal námestník ministra obrany plukovník Alexander Fomin. Podľa neho taktiky a vybavenie použité pri útoku, ukazujú, že sa na útoku podieľali nielen teroristi, ale aj tretia strana, ktorá im poskytla špičkové vybavenie.

13 dronov letelo v jednej bojovej formácii jednotne riadené. V tejto dobe hliadkovalo nad Stredomorím americkej prieskumné lietadlo P-8 Poseidon už po dobu ôsmich hodín. V momente kedy týchto 13 dronov narazilo na naše systémy elektronického boja, tak sa vzdialili do bezpečnej vzdialenosti, obdržali nové príkazy, a začali riadene prenikať cez tzv. diery v elektronickom rušení. Potom boli zničené,“ uviedol Fomin na bezpečnostnom fóre v Pekingu.

Ako uviedol Fomin, to svedčí o vonkajšom zásahu do riadenia dronov v priebehu útoku, pretože drony prešli po stretnutí so systémami elektronického boja do režimu ručného riadenia. „Ručné konanie nebolo ovládané nejakým roľníkom, ale pravdepodobne moderne vybaveným zariadením z Poseidonu, ktorý prevzal ich manuálne riadenie,“ uviedol Fomin.

Ruský námestník ministra obrany poznamenal, že tento postup zásobovania teroristov so zbraňami musí byť zastavený. „Aj toto musí byť zastavené: na to, aby sme nemuseli bojovať proti teroristickým zbraniam vyrobených špičkovými technológiami a dobre vybaveným teroristom, je potrebné zastaviť ich dodávky,“ uzavrel.

Fomin presne nespomenul, kedy k uvedenému útoku došlo.

Začiatkom januára 2018 zaútočilo na leteckú základňu Hmeimim 13 bezpilotných lietadiel s výkonnými GPS senzormi, ktoré boli na nich namontované a ktoré boli použité k diaľkovému ovládaniu dronov. Všetky drony boli zničené VKS.

Od začiatku roku 2018 odvrátila letecká základňa Hmeimim niekoľko väčších útokov bezpilotných lietadiel s bombami. Útoky sa uskutočnili 6. júla, 1. júla, 22. mája, 24. apríla a 6. januára 2018. Všetky útoky boli zlikvidované PVO a nepoškodili základňu ani personál.

Verejné vyhlásenie pôvodcu a organizátora útoku však signalizuje posun v konaní ruskej strany. Podobná akcia by sa už zrejme neobišla bez protiútoku na riadiace centrum útoku. Rusko možno skrytou cestou vyhlásilo, že druhýkrát to bude mať za následok zostrelenie amerického lietadla.