Rusko dlho kritizovalo USA za vytvorenie systému protiraketovej obrany potom, čo Washington odstúpil od Zmluvy ABM o obmedzení obranných systémov, ale teraz Moskva sama pristúpila k vývoju takéhoto systému, informuje Sveriges Radio.

Ako uviedlo Sveriges Radio predpokladá sa, že do roku 2025 bude vybudovaný nový ruský systém, ktorý dokáže zostreliť všetky typy rakiet, a protiraketový štít bude pokrývať celé územie Ruska.

Rusko už dlho kritizovalo Spojené štáty za rozvoj protiraketovej obrany, ktorý je schopný ničiť ruské jadrové rakety. Teraz aj Rusko vyvíja svoj vlastný systém protiraketovej obrany, ktorý by mal byť pripravený za menej ako desať rokov.

V roku 2025 bude v Rusku uvedený do prevádzky „komplexný systém“, ktorý bude schopný zostreliť alebo neutralizovať všetky typy jadrových zbraní, ktoré by mohol využívať potenciálny nepriateľ, čím sa rozumie Spojené štáty. To sa týka jadrových striel na malé, stredné a dlhé vzdialenosti.

Protiraketová obrana proti raketám krátkeho doletu nepredstavuje nič neobvyklé alebo zakázaného, ​​ale v záujme vyrovnania sa s medzikontinentálnymi balistickými strelami (ICBM), Spojené štáty a Rusko pomerne dávno podpísali dohodu, podľa ktorej sa zakazuje vytváranie systémov obrany proti tomuto druhu zbrane, pripomenul rozhlas.

Avšak, pred viac ako 15 rokmi v USA jednostranne odstúpili od zmluvy a začali rozvíjať protiraketovú obranu proti ICBM. Rusko je veľmi kritické voči tomuto rozhodnutiu Washingtonu a poukazuje na to, že to zvádza USA k mocnému prvému jadrovému úderu. Na oficiálnej úrovni Moskva uviedla, že v reakcii bude modernizovať svoje rakety, aby mohli prejsť americkým protiraketovým štítom.

Avšak súbežne s tým Rusko rozvíja svoje možnosti protiraketovej obrany. V tomto bode, v súlade s podmienkami zmluvy ABM je chránená iba Moskva. Avšak v roku 2025 nová protiraketová obrana má údajne pokryť celú krajinu.

Rad odborníkov, vrátane Spojených štátov, pochybuje, že protiraketový štít môže byť nepreniknuteľný. Tento názor je založený predovšetkým na tom, že vzhľadom k vysokej rýchlosti a malej veľkosti rakiet, je veľmi ťažké ich neutralizovať, uviedlo Sveriges Radio.