Český portál iDnes priniesol informáciu o budúcej forme tzv súťaží krásy v USA. Odteraz už organizátori nebudú podporovať vystavovanie „nahého mäsa,“ t.j. promenádu v plavkách a hodnotenie postavy súťažiacich dievčat.

Novú americkú kráľovnú krásy už nebude porota vyberať podľa promenády v plavkách. Podľa jej predsedníčky Gretchen Carlsonovej nebude mať pri voľbe vplyv nič z toho, čo budú mať finalistky na sebe a defilé v plavkách z finálového večera zmizne úplne. O Miss USA tak rozhodne hlavne jej osobitosť.

Iniciátori zmien argumentujú údajnými sťažnosťami, ktoré defilé v plavkách a dokonca aj vo večerných róbach vyvolávalo. Podľa Carlsonovej, ktorá sa predvlani dostala na stránky tlače kvôli žalobe na Rogera Ailesa, dlhoročného šéfa televíznej stanice Fox News, ktorého obvinila zo sexuálneho obťažovania, je doterajší prístup k voľbe zastaraný.

Nebudeme vás súdiť podľa vášho vzhľadu, pretože nás zaujíma vaša osobitosť,“ odkázala dnes kandidátkám v relácii televízie ABC. Aj samotné účastníčky vraj odmietajú, aby sa na pódiu predvádzali „v plavkách a na vysokých podpätkoch„. Prepadu sledovanosti sa predsedníčka súťaže nebojí.

Zmeny sú podľa agentúry AP dôsledkom minuloročného škandálu, kedy sa v decembri v médiách objavili informácie, podľa ktorých si vtedajší porotcovia vymieňali v rokoch 2014-2017 e-mailové odkazy plné nevyberaných poznámok o vzhľade a inteligencii kandidátok. Niekoľko hlavných manažérov a porotcov muselo súťaž opustiť a teraz sú vo vedení výhradne ženy.

Súťaž Miss America sa začala organizovať v Atlantic City v roku 1921 v snahe predĺžiť o ďalší víkend letnú turistickú sezónu. Od tej doby sa stala v USA veľmi populárna. Finálový večer tradične prenášajú priamym prenosom hlavné televízne stanice – tento rok to bude 9. septembra.

O víťazke doteraz rozhodoval pôvabný vzhľad, talent a inteligencia preverovaná v rozhovoroch so sprievodcom večera. Titul z minulého roka drží Cara Mundová, víťazka regionálneho kola v Severnej Dakote.