Vyberte položku Stránka

Stránka úspešne funguje, platí si reklamu na Facebooku, uvidíme, kam sa to posunie

Stránka úspešne funguje, platí si reklamu na Facebooku, uvidíme, kam sa to posunie

Stránka úspešne funguje, platí si reklamu na Facebooku, uvidíme, kam sa to posunie

Slobodný Výber

Pred pár dňami sa na doméne SME objavil zaujímavo znejúci názov „konzervativnyweb“. A skutočne, ten obsah bol na míle vzdialený od slniečkového vodopádu jednostranných informácií. Ale bol to mimoriadny signál, že nejaká časť ľudí vo vydavateľskej branži si uvedomuje spomínanú jednostrannosť a chceli by dať pod hlavičkou SME priestor aj inému myšlienkovému prúdu.

Doména včera zmizla a už ostala len stopa v digitálnom archíve http://web.archive.org/web/20190619202349/https://konzervativnyweb.sme.sk/

Dôvodom boli protesty progresivistov, že priestor na zverejňovanie iných názorov je „kacírstvo“. A dokonca členka redakcie SME Nina Sobotovičová v diskusii vyhlásila, že „redakcia sa proti tomuto projektu ozýva od momentu, keď nám bolo ohlásené, že čosi také vznikne.“

Svet myšlienkovej bubliny týchto ľudí si môžete prečítať pod statusom jedného z členov redakcie SME k zmiznutiu webu https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10157154413132976&set=a.10151273797622976&type=3&theater

Je to viac ako jednoznačné. Progresivisti o nejakú diskusiu, či výmenu názorov záujem nemajú. Sú pri moci, jediný správny názor je ich a každý, kto má iný názor „šíri nenávisť“. A preto ho treba zakázať, zlikvidovať, zadupať pod zem. Najlepšie ešte pred prejavom toho názoru, alebo keď vznikne malá škulinka ako v diskutovanom prípade, okamžite ju treba upchať. Zatiaľ ešte nevolajú po likvidácii aj nositeľov iných názorov. Zatiaľ.

Dobre myslená iniciatíva majiteľov SME vydala očividné svedectvo o tom, čo tento plátok dnes robí, čo propaguje a hlavne ako to robí. V princípe nie je problém, ak niekto zastáva nejaký názor, problémom je, ak neuznáva právo niekoho iného na iný názor a aktívne pôsobí, aby tento iný názor nemohol zaznieť. A to robia redaktori SME a ich fanatickí podporovatelia. Lepšiu definíciu totalitného plátku si tento denník skutočne nemohol vystaviť

Edit:
V prípade kauzy konzervativnyweb na stránkach SME, ide o iniciatívu majiteľov SME, konkrétne vydavateľstva Petit Press. Už dávnejšie totiž existuje doména konzervativnyweb.sk, na ktorú sa teraz kritizované stránky presunuli a táto bola vytvorená pre spomínané vydavateľstvo (viď príloha).

V príspevku bolo vidieť, že protestovali redaktori SME a redakcia ako celok. Majiteľom zrejme nevyhovuje ideologizácia redakcie, ktorá zužuje čitateľské spektrum a tak chcú investovať aj do niečoho odlišného. Ak mali vlastnú doménu registrovanú už od roku 2017, potom je možné, že zaradenie pod doménu SME mohlo byť tzv. guerilla marketingom. Očakávali sa protesty fanatikov a tie môžu byť súčasťou propagácie nového webu. Ten je postavený na dizajne SME, odkazy a reklama sa odkazuje na SME, je to proste SME pre neprogresivistických čitateľov.

Zdôrazňujeme, že www.konzervativnyweb.sk odkazuje pri všetkých odkazoch na Sme, alebo Petit Press. Napríklad aj objednávka inzercie sa poskytuje s textom: „Ak máte záujem o inzerciu na portáli Konzervatívneho webu, kontaktujte, prosím, inzertné oddelenie vydavateľstva Petit Press, a.s.
E-mail: internet@petitpress.sk
Telefón: +421 2 59 233 227“
https://www.konzervativnyweb.sk/dok/i/inzercia

It’s the business, stupid 😀 😀 😀

Edit 2:
Objavil sa zaujímavý príspevok zo súdka tzv. damage control, čiže hasenie škandálu https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10218806475336718&set=a.1138032494762&type=3&theater

V stručnosti: doména SME.sk je doména druhého rádu. Musíte si ju pekne kúpiť u registrátora domény SK, čo je firma SK-NIC. Doména SK je doménou prvého rádu a tá je pridelená, resp. vytvorená medzinárodnou organizáciou ICAAN. Čo je pred doménou druhého rádu sa logicky nazýva doména tretieho rádu. Tú si spravuje držiteľ nadradenej domény, v tomto prípade spoločnosť Petit Press, ktorá doménu SME vlastní. Je na jeho rozhodnutí, komu dá aké meno a kto bude na tomto mene vystupovať. Môžu sa tým označovať služby domény SME (napr.blog.sme.sk), alebo iný obsah, ako v prípade konzervativnyweb.sme.sk.

Ak dotyčný tvrdí, že s tým redakcia SME nič nemá, tak hovorí pravdu. Ale už ste si mohli pri SME zvyknúť, že pravda a „pravda“ sú dve veci. Ak sa nepovedia všetky okolnosti, ale sa vytrhne z kontextu iba časť, je to manipulácia. V tomto prípade ide o manipuláciu, že nikto nechce otvorene povedať o účasti majiteľov domény SME, ktorým sa zodpovedá technická podpora portálu a domény SME, ktorí museli schváliť vytvorenie domény tretieho rádu a zadať to technikom ako príkaz.

Zároveň je otázkou ďalšia vec – kto vlastní práva na dizajn, algoritmy a centra na tvorbu obsahu? Určite to nie je redakcia SME, ale opäť majiteľ portálu a tými sú Petit Press ako väčšinový vlastník a Penta so 40% majetkového podielu. Len oni, resp. nimi poverení konatelia môžu rozhodnúť, kto dostane licenciu,, či bude mať možnosť v rámci spoločného vizuálu prezentovať svoje texty.

Za bežných okolností je prakticky vylúčené, aby si nejaká skupina dovolila najať programátorov na vytvorenie totožného vizuálu so SME. Všetci vedia, že prvý súd, na ktorý by ich pohnali advokáti SME, by prehrali a museli platiť veľké pokuty. Celá práca by vyšla nazmar.

Ak vyjde nový web s vizuálom SME, ktorý bol evidentne prebraný na základe internej dohody, či príkazu majiteľov, redakcia sa môže tváriť, že sa jej to nijako netýka. Otvorene povedané, je skoro nemožné, aby sa takáto vec utajila. Museli o tom vedieť dlhšiu dobu a dnes si len vytvárajú alibi

Niektorí čitatelia sa so zdesením pýtajú, či príspevkami na SME neplatia náhodou aj ten „škaredý“ Konzervativnyweb. Ak majú obidva weby spoločných majiteľov, odpoveď je zrejmá – ak si zaplatíte zamknutý obsah na SME, potešíte aj tvorcov Konzervatívneho webu. A naopak, reklama na Konzervatívnom Webe bude prispievať na výplaty redaktorov SME.

Keď sme pri peniazoch, prevádzka komerčného webu nie je lacná záležitosť. Aj keď máte technickú podporu „zadarmo,“ potrebujete minimálne aspoň jadro tímu, ktorý budú dávať dokopy nejaký obsah. To je odhadom do 5 ľudí a aj keby to robili za minimálne peniaze náklady sa budú pohybovať rádovo v tisíckach eur. Ak si pozriete doménu http://www.konzervativnyweb.sk nájdete tam články mesiac staré, takže do prípravy a spustenia majitelia SME investovali už celkom slušné peniaze. zatiaľ sa na webe točia len dve mená, Berčík a Filin, uvidíme, či a ako to bude pribúdať.

K peniazom tretíkrát – najjednoduchšou cestou na tvorbu obsahu je servis kúpený od iného webu, či tlačovej agentúry. Ak bude Konzervatívny web preberať od SME, vec je jasná, spoločný majiteľ šetrí náklady. Ak však budú preberať z TASR alebo SITA, je tu otázka platieb, čo tiež nie sú mesačne malé peniaze a kompletný servis s prístupom k archívnym fotkám a článkom stojí tisíce mesačne. Opäť to bude otázka času, a forma tvorby obsahu bude znamenať aj mieru angažovanosti majiteľa – či už Petit Press, alebo Penty.

——————–
PRÍLOHA

Doména: konzervativnyweb.sk
Držiteľ: PPRE-0001-4025
Admin. kontakt: WEBS-0001
Technický kontakt: WEBS-0001
Registrátor: WEBS-0001
Dátum vytvorenia: 2019-02-19
Posledná zmena: 2019-05-02
Platná do: 2020-02-19
Menný server: nss1.bonet.sk
Menný server: nss2.bonet.sk
Menný server: nss1.bntb.net
EPP Status: ok

Registrátor: WEBS-0001
Názov: WebSupport s.r.o.
Organizácia: Websupport, s.r.o.
IČO: 36421928
Telefón: +421.220608080
Email: helpdesk@websupport.sk
Ulica: Karadžičova 12
Obec: Bratislava
PSČ: 82108
Kód štátu: SK
Dátum vytvorenia: 2017-09-01
Posledná zmena: 2019-06-22

Kontakt: PPRE-0001-4025
Názov: Miroslav Polnis
Organizácia: Petit Press, a.s.
IČO: 35790253
Ulica: Lazaretska 12
Obec: Bratislava
PSČ: 81108
Kód štátu: SK
Registrátor: WEBS-0001
Dátum vytvorenia: 2017-09-01
Posledná zmena: 2019-02-18

O autorovi

Príspevky za Apríl

Pin It on Pinterest

Share This