Nemecký denník STERN priniesol informáciu o súdnom rozhodnutí vo veci výpovede potenciálneho teroristu z Volkswagenu (VW). Samir B. sa chcel údajne pripojiť v Sýrii ku džihádu. VW ho preto vyhodil. Súd vyhlásil výpoveď za neplatnú.

VW musí naďalej zamestnávať podozrivých islamistov

Volkswagen ukončil pracovný personál so svojim zamestnancom, pretože ten chcel údajne vstúpiť do radov tzv Islamského štátu v Sýrii a pripojiť sa k džihádu. Pracovný súd v Hannoveri vyhlásil výpoveď za neplatnú. Samotné podozrenie z príslušnosti k radikálnej islamistickej scény a vydaný zákaz cestovania kompetentnými úradmi by podľa odôvodnenia súdu nemalo stačiť na výpoveď.

Samir B. z Wolfsburgu chcel odletieť v decembri 2014 z Nemecka do Istanbulu. Odtiaľ chcel odísť do Sýrie a vstúpiť do džihádu. Ale to sa nestalo. Bezpečnostné orgány zakázali údajnému islamistovi opustiť krajinu a zobrali mu pas.

Pri prehliadke na letisku pred odletom do Istanbulu sa u Samira B. našlo 9000 euro v hotovosti a v batožine mal dron (diaľkovo riadené lietadlo). Muž, ktorý sa narodil v Nemecku v roku 1986 mal kontaktyna miestnu saláfistickú scénu, kvôli čomu mu bol odobraný cestovný pas. Samir B.  sa sťažoval – ale neúspešne. Dňa 27. septembra 2016 súd v Braunschweigu potvrdil zákaz vycestovania.

Samir B. sa svojim kolegom vyhrážal, že všetci zomrú. VW sa obával, že by Samir B. mohol vo firme spáchať teroristický útok. Konečne dvaja Samirovi priatelia do Sýrie odišli a boli tu zabití v boji pre Islamský štát. To všetko bolo dôvodom, prečo jeho zamestnávateľ Volkswagen, kde bol zamestnaný ako montážny pracovník, s ním ukončil v roku 2016 pracovný pomer. Právnici spoločnosti tvrdili, že firma nemala inú možnosť, než s ním rozviazať pracovný pomer.

Samir B. to však neprijal. Odmietol obvinenia a úspešne napadol rozhodnutie VW. Súd v Hannover teraz rozhodol, že VW nebol schopný preukázať, že by Samir bol nejakou prekážkou bezpečnosti firmy.

Volkswagen musí preto znovu prijať údajného islamistu. Vzhľadom na to, že spoločnosť VW sa chce odvolať na federálny pracovný súd, rozsudok ešte nie je konečný.

Reakcia spoločnosti Volkswagen na verdikt bola stručná. Spoločnosť je naďalej presvedčená, že výpoveď bola oprávnená. Zvlášť preto, lebo prvé rozhodnutie súdu v tejto veci hovorí jednoznačne.

VW sa chcel so Samirom mimosúdne vyrovnať sumou 65 tisíc eur, ale Samirovv právnik to odmietol. Muž musí byť teraz znovu prijatý na svoje predchádzajúce miesto.

Bola výpoveď rasovo motivovaná?

Pre televíziu NDR sa vyjadril právnik žalobcu Samira B.

Právnik žalobcu Hans-Eberhard Schultz ostro napadol VW: Vo výpovedi sa uviedlo, že sa jedná o radikálnych salafistov A tento bod. „radikálni salafisti“ je pre neho veľký problém, je „vyjadrením inštitucionálneho rasizmu.“