Vyberte položku Stránka

Spoločenstvo „slušných“ V Poľsku sa zišli predstavitelia mnohých krajín, aby si pripomenuli začiatok vojny.…

Spoločenstvo „slušných“ V Poľsku sa zišli predstavitelia mnohých krajín, aby si pripomenuli začiatok vojny.…

Spoločenstvo „slušných“

V Poľsku sa zišli predstavitelia mnohých krajín, aby si pripomenuli začiatok 2.svetovej vojny. Nepozvali iba Rusko.

V obraze, ktorý nám propaganda ponúka, je Rusko pokračovateľov všetkého zlého z minulosti a preto si nezaslúži zasadnúť za jedným stolom so „slušnými“ krajinami. Jeden postreh z internetu však hovorí, že v skutočnosti to nie je trest, ako sa domnievajú, ale neoficiálne priznanie, že nám to „vtedy nevyšlo“. A že sme sa zišli, aby „sme zaspomínali, kde sme pri ťažení na východ urobili chybu“.

Hoci Poľsko bolo prvou obeťou Hitlera, až do roku 1938 považovali Poliaci Nemcov za spojencov pri plánoch uspokojiť svoje územné nároky v dnešnom Bielorusku, Ukrajine, či Pobaltí. Krajiny Západu sa na týchto plánoch v zákulisí podieľali minimálne politikou appeasementu a zrádzaním jednej krajiny za druhou. Dokonca aj Poľsko, ktoré sa spoliehalo na záväzky veľmocí, bolo svedkom „čudnej vojny“, keď po útoku Nemecka vyhlásili Francúzsko a Anglicko vojnu a mohutne zapôsobili na nemeckú armadu tým, že ostali stáť.

Spolu s Mníchovom, kde Západ zúrivo roztrhal mladé Československo aby ho predhodil Hitlerovi ako korisť, neexistuje lepší dôkaz vierolomnosti Západu. A aj ten povestný piaty článok deklarácie NATO by v praxi vyzeral rovnako. Pretože opäť ide o zmluvu západných krajín voči východu.

Slávnostné akty majú symbolický význam tak smerom k minulosti, ako aj budúcnosti. Ak si na 1.septembra Poliaci pozvali krajiny Západu a Rusov nie, oficiálne vyhlásili, že súhlasia s výkladom „večného spojenectva“ kde druhá svetová vojna bola len takým niekoľkomiliónovým nedorozumením. Rusom zas bolo odkázané, že vojna pokračuje ďalej a že Poľsko v koalícii západných krajín chce opäť pochodovať na východ.

Je to poľská voľba. Ale ako už je za posledné stovky rokov zvykom, voľby poľskej elity zvyknú končiť tragicky. Predstavitelia Poľska by zrejme mali zatvoriť romantické romány a pozrieť na mapu. Rusko odtiaľ nezmizne a ak si myslia, že medveďa najlepšie ovládnu dráždením a provokovaním, nech sa spýtajú v nejakom cirkuse, či to funguje. S veľkou pravdepodobnosťou by ich vysmiali a odkázali im, že vrecko cukríkov je ďaleko lepšia motivácia.


O autorovi

Príspevky za Marec

Pin It on Pinterest

Share This