Myšlienka spustiť spravodajský denný online magazín na princípe výhradne občianskeho financovania sa rodila pomerne dlhú dobu. Po zániku redakcie Konzervatívneho Výberu sme spolu s Jurajom Poláčkom a Michalom Šumichrastom okamžite rozbehli KVonline v apríli 2017, portál ktorým sme chceli dokázať, že to čo sme robili v Konzervatívnom Výbere malo zmysel.  Máj a Jún v KVonline nám ukázali, že to s Jurajom robiť vieme a že sme si za posledné dva roky vybudovali poslucháčske a čitateľské zázemie. Navyše Boris Koróni prišiel v polovici marca 2017 s nápadom, aby sme robili denné komentáre Slobodného Vysielača vždy po hlavnom spravodajstve.

To nám poskytlo s Jurajom možnosť byť s poslucháčmi v kontakte každý deň a zároveň komentáre, ktoré by sme inak písali na KVonline v priebehu dňa, sme zrazu mali možnosť hovoriť priamo a naživo. To všetko začalo vytvárať synergický efekt a KVonline skončil v júli s 201 167 unikátmi.

Rovnako naše Komentáre na Slobodnom Vysielači posunuli sledovanosť internetového rádia o krok vpred vďaka nadväznosti na hlavnú spravodajskú reláciu. V júni 2017 sme ešte stihli spustiť financovanie KVonline cez občianske príspevky vďaka spolupráci so združením Všetkým deťom.

Letné prázdniny bol čas na premýšľanie pre nás všetkých okolo KVonline a Komentárov Slobodného Vysielača. Čas kedy sme v Bratislave, ale aj v Bánskej Bystrici cítili, že na jeseň by mala prísť inovatívna zmena a niečo čo by Slobodný Vysielač ale aj nás s Jurajom Poláčkom posunulo ďalej. To niečo, sme začali nazývať premýšľanie o autentickej verejnoprávnosti. Stratégia, ktorá by Slobodný Vysielač vymanila s nejasného a často negatívneho prívlastku „Alternatívne médium„.

Trochu nám zahrali do kariet udalosti, na ktoré sme nemali žiadny dosah! Áno, zvolenie Emmanuela Macrona prezidentom Francúzska, Biela Kniha Junckera a hlavne jún 2017, kedy definitívne prišlo do našich životov slovo „Jadro“ EÚ. Cez leto a začiatkom jesene sme ukázali celému Slovensku, že Európske záležitosti vieme robiť informačne a komentátorsky lepšie ako verejno-právny rozhlas. To nás posunulo na úroveň štandardného média a prinieslo aj nové publikum. A prišiel september….

Keď Boris Koróni prišiel do bratislavského štúdia Slobodného Vysielača s ponukou na spojenie síl a vytvorenie Slobodného Výberu, neváhal som ani minútu a povedal som áno. Pridal sa aj Juraj a výsledok je portál, ktorý dnes začína oficiálne písať svoju históriu.

Aký teda bude Slobodný Výber?

Bez reklamy, inzerentov a korporácií. Bez oligarchov, politikov a straníckeho biznisu.  A hlavne bez vplyvu zahraničných ambasád. Skrátka bez záujmov, ale bez politickej korektnosti a PR manipulácie. S overenými informáciami. Do hĺbky spoločnosti. Len za peniaze ľudí, pre slobodu ľudí. Pre pravdu, so snahou priniesť niečo zmysluplnejšie ako konkurencia, byť o krok vpred v témach, kde sme silní pred ostatnými a zároveň robiť veci tak, aby sme zanechali aspoň nejakú presahujúcu stopu vo vašich životoch.

Spojili sme sa, aby sme Vám priniesli Slobodný Výber.