Spojené štáty chcú okupovať východnú Sýriu a rozdeliť národ

Napätie v Sýrii dosiahlo historického vrcholu, keď americké ozbrojené sily zostrelili sýrsky SU-22, ktorý útočil na džihádistické sily al-Kájdy na povrchu.
Americká verzia udalosti vyzerá takto (s poďakovaním The Hill) …

Vyhlásenie amerických ozbrojených síl sa uvádza, že zostrelili sýrsky SU-22 v sebaobrane a potom, čo kontaktovali ruskú protistranu prostredníctvom zriadenej bezkonfliktnej zóny. Sýrske lietadlo bombardovalo USA podporované sily bojujúce s islamským štátom v Iraku a Sýrii (ISIS) južne od Tabqa. Bolo to prvýkrát, čo Spojené štáty zostrelili Sýrske lietadlo, a prvýkrát od roku 1999, keď americké vojenské lietadlo zostrelilo nejaké pilotované lietadlo.

Skutočnosť je oveľa komplexnejšia, napriek tomu však jednoduchšia. Sýria používala svoje lietadlá nad suverénnym sýrskym územím, ktoré sa chystalo zaútočiť na džihádistov Al-Káidy (alias „umiernenú opozíciu“) operujúcich ilegálne na sýrskom území, podporované americkými silami, ktoré vykonáva ilegálne operácie na suverénnom sýrskom území.

USA neboli vyzvané medzinárodne uznávanou sýrskou vládou bojovať s ISIS na sýrskej pôde, teda Spojené štáty de facto vykonali inváziu a okupujú východ Sýrie.

Aby boli veci ešte horšie, USA podporujú teroristov z Al-Káidy ako svoju pozemnú armádu v zastúpení, aby si zabezpečili čo možno najväčšiu časť východnej Sýrie a vytvorili tam separátny štát, čím by rozdelili kedysi jednotnú krajinu.

Rusko reagovalo na americkú agresiu tým, že uviedlo, že jeho jednotky protivzdušnej obrany v Sýrii začnú sledovať pilotované a bezpilotné lietadlá americkej koalície, ak prekročia rieku Eufrat.

Opäť sme tu svedkami, ako sa americká politika zmeny režimu neskutočne zvrtla (podľa očakávania), kedy následky teraz tlačia americké ozbrojené sily do totálnej konfrontácie s Ruskom a Iránom … dvoma krajinami, ktoré boli sýrskou vládou pozvané, aby operovali na suverénnom sýrskom území a bojovali s ISIS a Al-Káidou.

The Hill uvádza, že americké sily sa môžu zakopávať a sú pripravené chrániť armádu al-Kájdy za každú cenu, aby zabezpečili rozdelenie Sýrie na líniu východ-západ …

Robert Ford, bývalý americký veľvyslanec v Sýrii, povedal, že ako napätie rastie, existuje pre USA reálne nebezpečenstvo.

Sýrsky prezident Bashar Assad sľúbil, že opätovne získa sýrske územie stratené počas „občianskej vojny“, poznamenal Ford v emaile.

„Existuje preto reálne riziko eskalácie, obzvlášť pokiaľ budú Američania, na rozdiel od západu Sýrie, trvať na podpore svojich sýrskych spojencov na zemi, a s Assadom neexistuje žiadna dohoda,“ uviedol.

Americké a sýrske sily si skôr od seba držali odstup, pretože Spojené štáty operovali predovšetkým vo východnej časti Sýrie a vládne sýrske sily v západnej časti krajiny.

Ale po páde Aleppa sa provládne jednotky posunuli ďalej na východ, čím sa dostali do blízkosti amerických síl a zvýšil sa tak potenciál konfrontácie, uviedol Ford, člen Inštitútu pre Stredný východ a profesor na Yale.

Assad nemôže americkej leteckej sile konkurovať, ale mohol by zasiahnuť americké sily iným spôsobom.

„Eskalácia môže byť asymetrická,“ povedal. „Assadovo letectvo sa nemôže nášmu postaviť. Uchýli sa preto k automobilovým bombám, pozemným stretom a v malom meradle k útokom na naše sily a tie sily, ktoré na východe Sýrie podporujeme. Sýrska vláda je veľmi skúsená v testovaní pevnosti škrupiny či červenej čiary. “

Vojnoví jastraby v neokonzervatívnych mozgových trustoch nad totálnou konfrontáciou medzi všetkými zapletenými silami slintajú …

Nile Gardiner, riaditeľ Centra Margaret Thatcherovej pre slobodu pri Heritage Foundation, pochyboval, že by Moskva zašla ďalej, než len k vyhrážkam. Rusko, napríklad, nevykonalo odvetnú akciu po tom, čo Turecko zostrelilo jeho lietadlo v r. 2015, poznamenal.

Označil rozhodnutie amerických ozbrojených síl zostreliť sýrske lietadlo za „vítaný vývoj“.

„Washington vyslal jasný signál Moskve, že to už nie je biznis ako obvykle,“ povedal. „Príliš dlho pristupovali Rusi k Sýrii ako k svojmu rajónu.“

Ale dokonca aj keby ani Rusko, ani USA nechceli byť vtiahnuté do ďalšej vojny, mohli by byť „pripútané“ k svojim spojencom, ktorí súťažia o kontrolu nad územím oslobodeným od ISIS, povedal Stephen Biddle, pridružený člen pre obrannú politiku v CFR.

Ďalší experti sa obávajú ďalších útokov amerických ozbrojených síl na sýrskej pro-vládnej sily, aj za absencie širšej sýrskej stratégie prezidenta Trumpa.

Denielle Pletka, vice-prezidentka pre zahraničnú a obrannú politiku pri Americkom podnikateľskom inštitúte, obhajovala väčšie zapojenie USA do „občianskej vojny“. Ale vyjadrila znepokojenie nad tým, že Spojené štáty zostrelili sýrske lietadlo a zaútočili na sily domobrany v Al Tanf bez existencie širšej stratégie.

„Najviac sa obávam nie eskalácie ako takej, hoci súhlasím, že tu existuje reálne riziko,“ povedala. „Eskalácia smerujúca ku konkrétnemu koncu je dobrá vec. Avšak eskalácia bez akéhokoľvek dôvodu a konkrétneho cieľa dobrá nie je. “

Pripomíname našim čitateľom, že suverénna krajina Sýria, ktorej vláda je medzinárodná uznávaná OSN, pozvala Rusko a Irán, aby bojovali s ISIS a Al-Káidou.

Spojené štáty do Sýrie pozvané neboli.

To je iróniou komentárov neokonzervatívnych vojnových jastrabov, ako „príliš dlho pristupovali Rusi k Sýrii ako k svojmu rajónu“, ktoré odhaľujú perverznosti americkej propagandy a nechutnú povahu americkej vojenskej ríše.

Sýria nie je ani Ruský, ani americký rajón, avšak iba jedna krajina bola pozvaná k vstupu naň, a Spojené štáty to neboli.

 

Článok bol v anglickej verzii publikovaný na THE DURAN


Publikovaný

v

od

Značky: