Vyberte položku Stránka

Spojené štáty boli porazené. Opäť. Administratíva Donalda Trumpa sa rozhodla zničiť Irán. Prinútila Veľkú…

Spojené štáty boli porazené. Opäť.

Administratíva Donalda Trumpa sa rozhodla zničiť Irán. Prinútila Veľkú Britániu zadržať 4.júla iránsky tanker Grace 1 v Gibraltare. Iránci, ktorí zas ovládajú strategický Hormuzský prieliv v Perzskom zálive, o dva týždne zadržali britskú loď.

Angličania si uvedomili, že ťahajú za kratší koniec, dopravu zo zálivu potrebujú viac ako Irán priechod cez Gibraltar. A tak bola loď Grace 1, premenovaná na Adrian Garya prepustená a je pripravená na ďalšiu plavbu. Odvetné opatrenia zo strany Iránu budú zrejme obratom ukončené.

Spojené štáty to evidentne nepotešilo. V minulých dňoch vyvinuli enormný tlak na Britov, aby zadržanie tankera predĺžili. Zdá sa, že nakoniec prevážila ochrana vlastných, britských záujmov pred podriadením sa vôli „veľkého brata“.

Zadržanie tankera nemalo žiadnu oporu v medzinárodnom práve, išlo iba o pirátsky akt zo strany Veľkej Británie. Vzhľadom na to, nemajú ani Spojené štáty páku na „potrestanie“ svojho spojenca. Bol to jednoducho pokus, ktorý nevyšiel. To však neznamená, že Biely dom skončil s útokmi voči Iránu. Skúsia to inde, s iným vazalom a iným spôsobom.

https://www.reuters.com/article/us-mideast-iran-tanker/iran-tanker-prepares-to-leave-after-gibraltar-decides-to-free-it-tv-idUSKCN1V60A2

O autorovi

Príspevky za Máj

Pin It on Pinterest

Share This