Podľa informácií magazínu SPIEGEL, nemecká armáda, Bundeswehr po prvýkrát analyzovala sociálne a politické trendy až do roku 2040. Stratégovia tiež spomínajú najhorší scenár rozpad Európy za vzniku chaosu a konfliktov.

Bundeswehr je presvedčený, že v nasledujúcich desaťročiach môže nastať rozpad Európy, koniec Západu v jeho súčasnej podobe. Toto je podľa informácií Der Spiegel výsledok “Strategickej perspektívy 2040“, ktorú koncom februára dostali predstavitelia ministerstva obrany a odvtedy podlieha utajeniu.

rozpad Európy

Bundeswehr, hlavný bojový tank Leopard 2A7

Po prvýkrát vo svojej histórii dokument Bundeswehru na 102 stranách zobrazuje, ako by spoločenské trendy a medzinárodné konflikty mohli v nasledujúcich desaťročiach ovplyvniť nemeckú bezpečnostnú politiku.

Štúdia stanovuje rámec, v ktorom sa bude pravdepodobne pohybovať Bundeswehr budúcnosti. Tento dokument zatiaľ neposkytuje žiadne konkrétne závery týkajúce sa konkrétneho vybavenia a sily.

Rozpad Európy

V jednom zo šiestich scenárov (“EÚ v štádiu dezintegrácie a Nemecko v reaktívnom režime“) autori predpokladajú “viacnásobnú konfrontáciu”. Budúca projekcia opisuje svet, v ktorom sa medzinárodný poriadok rozpadá po “desaťročiach nestability,” hodnotové systémy na celom svete stratia svoj vplyv a globalizácia sa zastaví.

Rozšírenie EÚ je z veľkej časti opustené, viaceré štáty opustili Úniu, Európa stratila svoju celosvetovú konkurencieschopnosť,” píšu stratégovia Bundeswehru: “Čoraz viac narušený, niekedy chaotický  a konfliktami zmietaný svet dramaticky zmenil bezpečnostné prostredie v Nemecku a Európe

V piatom scenári (“Západ proti Východu“) niektoré východné krajiny EÚ zmrazili európsku integráciu, zatiaľ čo iné “vstúpili do východného bloku“.

Vo štvrtom scenári (“Multipolárna súťaž“) je extrémizmus na vzostupe a niektorí partneri EÚ dokonca smerujú k ruskému “kapitalistickému modelu“.

Dokument výslovne neprináša prognózu, ale ako píšu autori, všetky scenáre sú “pravdepodobné do časového horizontu 2040“.

Simulácie boli vyvinuté vedcami Úradu pre plánovanie ozbrojených síl.

Zdroj: Spiegel