SPIEGEL: Monsanto čelí žalobám za skrývanie rakoviny

Únik vnútorných emailov odhalil, že americký agrochemický gigant Monsanto zmanipuloval štúdie ohľadom svojho herbicídu Roundup. Odborníci sú presvedčení, že tento výrobok spôsobuje rakovinu – a následky pre spoločnosť by mohli byť katastrofálne.

Reputácia niektorých spoločností je tak zlá, že verejnosť nemá príliš veľké očakávania, čo sa týka ich etiky a obchodných metód. Ani to však nezmierňuje šok, keď sa čierne na bielom ukáže, že obvinenia stojace proti nim sú pravdivé.

Agrochemický gigant Monsanto sa ocitol pod paľbou kvôli svojmu herbicídu Roundup (aktívna zložka: glyfosát), o ktorom sa uvažuje, že je karcinogénny. Povolenie na predaj tejto chemikálie v EÚ vyprší 15. decembra, ale členské štáty majú rozhodnúť, či ho obnovia na ďalších desať rokov.

Edit: Agentúra TASR priniesla správu, že sa členské krajiny nedohodli na predĺžení licencie glyfosátu. Vo štvrtok tento týždeň sa zišiel Stály výboru pre rastliny, zvieratá, potraviny a krmivá pri Európskej komisii. Pri hlasovaní sa nezískala sa potrebná kvalifikovaná väčšina na súhlas s používaním glyfosátu. Do konca mesiaca sa výbor zíde ešte raz. Ak nedá súhlas, potom o glyfosáte rozhodne Európska komisia. Už predtým sa Europarlament vyjadril, že do roku 2022 musí byť ukončené jeho používanie v Únii. V súlade s touto nezáväznou rezolúciou Komisia predĺži licenciu glyfosátu len do roku 2022.

A teraz sa dlhotrvajúci spor ohľadom glyfosátu zintenzívňuje kvôli odhaleniu výbušných dokumentov.

Monsanto Papers odhalili klamstvá

V interných emailoch, prezentáciách a správach bola odhalená stratégia Monsanta glyfosát očistiť. Čo horšie, tieto „Monsanto Papers“ naznačujú, že spoločnosť si ani nie je istá, či Roundup nepoškodzuje ľudské zdravie.

Nemôžete povedať, že Roundup nie je karcinogén“ píše v jednom z emailov toxikolóžka firmy Monsanto Donna Farmer. „Neurobili sme dostatok testov, aby sme to potvrdili.

 

Monsanto
Ošetrovanie polí herbicídmi

Email zaslaný 22. novembra 2003 je jedným z viac ako 100 dokumentov, ktoré slúžia ako dôkazy na súde. V žalobe sa zhruba dvetisíc žalobcov snaží domôcť odškodnenia od Monsanta. Tvrdia, že Roundup je príčinou vzniku non-Hodgkinovho lymfómu, formy rakoviny lymfatických uzlín, u nich či členov ich rodiny.

Dokumenty ukazujú, že spoločnosť riziká zakrývala. Ich zverejnenie je tak pre spoločnosť katastrofou. Tento problém bude zrejme aj predmetom diskusie v spoločnosti Bayer, nemeckej chemickej spoločnosti, ktorá sa snaží Monsanto získať.

Monsanto Papers rozpráva šokujúci príbeh o štúdiách bez autorov, vedeckej manipulácii a zadržiavaní informácií,“ hovorí Michael Baum, partner v advokátskej kancelárii Baum, Hedlund, Aristea & Goldman, ktorá jednu zo žalôb rieši. Podľa neho použilo Monsanto rovnakú stratégiu ako tabakový priemysel: „vytvoriť pochybnosti, útočiť na ľudí, vytvárať štúdie najatými autormi„.

Glyfosát je všade

Glyfosát je najpoužívanejším herbicídom na svete. Spoločnosti ako Monsanto, Syngenta a Bayer každoročne vyprodukujú viac ako 800 tisíc ton tejto látky, ktorú predávajú po celom svete. Farmári ju používajú pri príprave polí na novú sezónu či ho striekajú na zemiakové a repkové polia, aby rastliny zabili ešte pred zberom a zber úrody bol ľahší.

Obľúbená poľnohospodárska chemikálie sa používa viac ako 40 rokov a dnes ju nájdete takmer všade: v moči ľudí aj iných zvierat, v mlieku, v pive, v zmrzline a dokonca aj v kŕmnych granuliach z USA a Brazílie, ktoré sú skrmované nemeckým dobytkom a ošípanými.

Zdroj: Spiegel International


Publikovaný

v

,

od

Značky: