Na pojednávaní Svjatoščinského okresného súdu v Kyjeve, ktorý prerokovával prípad „Berkut,“ svedčil aktivista z Majdanu Vladimir Venčak, rodák z Ľvovského regiónu, že bol počas masakry z 20.2.2014 postrelený šiestimi ranami prevažne z budovy hotela „Ukrajina“. Ten bol v tom čase pod plnou kontrolou opozície. Informoval o tom portál Ukrajinské novinky

Prvú ranu som dostal do chrbta. Ale nie zo strany, ktorú kontrolovala vláda a kde bola taká zjavná hrozba … ale od hotela ‚Ukrajina,‘ povedal svedok. Prešiel som k skupine majdanovcov, ktorí boli vpredu. Videli sme, že v oknách a na balkónoch hotela ‚Ukrajina‘, sú operátori, niekoľko ľudí, boli otvorené okná, kde boli nejakí ľudia a cítili sme, že paľba bola vedená do chrbta z tejto strany. Dokonca aj vo videu sme videli miesta dopadu guliek, ktoré mohli byť len z hotela ‚Ukrajina‘.

Tu je originálna výpoveď svedka z miesta, kde opisuje svoje zranenie.

Aktivista povedal, že videl bezpečnostné sily strieľať do vzduchu z brokovníc. Podľa Venčaka boli ozbrojenci na streche Konzervatória. Považoval ich za policajtov, pretože bol presvedčený, že civilisti „nesmeli nosiť zbrane„.

Svedok tiež spomenul, že krátko pred streľbou, keď bol na Majdane, si všimol dav ľudí, ktorí priviedli päť alebo šesť členov „Berkutu“ zadržaných aktivistami. V tom čase si pomyslel, že policajti nechceli konfrontáciu.

Pred tým, než začali vynášať ranených, na Majdan boli privedení približne 5-6 spolupracovníci ‚Berkutu‘. Videl som, že tí ľudia boli úplne demoralizovaní. Myslím si, že ešte jeden deň a tragédia, ktorá sa stala 20-teho, nemusela byť. Tým policajtom bolo tak zle zo všetkého, že boli pripravení, podľa mňa, všetko zahodiť a ísť domov,„- ozrejmil svoje dojmy svedok Venčak.

Portál tvrdí, že podľa západných médií, 20. februára 2014 v deň postrieľania demonštrantov, rovnako ako aj zabíjania policajtov, budova Konzervatória bola pod kontrolou demonštrantov.

Portál tiež pripomenul slová starostu Dnepropetrovska Borisa Filatova, ktorý vo svojom vyhlásení o vymenovaní šéfa mestskej polície Andreja Tkačenka, bývalého veliteľa Dnipropetrovského „Berkutu“ povedal, že v dňoch Majdanu velil bezpečnostným silám a „zastavil nenapraviteľné, keď z Konzervatória začal strieľať ostreľovač na Dneprovských členov „Berkutu“ a bolo zranených šesť ľudí.„.