Vyberte položku Stránka

Socialisti v Taliansku vyšachovali Mattea Salviniho Salvini položil vládu a očakával predčasné voľby. Hnutie…

Socialisti v Taliansku vyšachovali Mattea Salviniho Salvini položil vládu a očakával predčasné voľby. Hnutie…

Socialisti v Taliansku vyšachovali Mattea Salviniho

Salvini položil vládu a očakával predčasné voľby. Hnutie 5 hviezd sa však dohodlo so socialistami a vytvoria novú vládu bez Ligy.

14 mesiacov trvala ľavicovo pravicová vláda zložená z ostro pravicovej konzervatívnej Ligy a vyhranenej ľavice Hnutia 5 hviezd. Obe politické subjekty sa zhodli na protibruselskom kurze ale to nebolo dostatočné na dlhodobé prežitie spolupráce. Predsedom vlády bol nestraník Giuseppe Conte, ktorému výpady Salviniho, predsedu Ligy a ministra vnútra, proti Bruselu, neboli príliš po vôli. Hnutie 5 hviezd nesúhlasilo ani s vyhranenou protimigrantskou politikou Ligy, ktorá prinášala strane obrovskú podporu. Ak by sa konali voľby dnes, tretina Talianov by volila Salviniho.

Prezident poveril hľadaním podpory pre vládu opäť Conteho, ktorý vyskladal väčšinu bez Salviniho. To znamená návrat Talianska do lona vítačskej Európy.

Z krátkodobého hľadiska je to nepochybne víťazstvo probruselskej talianskej elity. Ak sa však talianske prístavy otvoria migrantom, bude to obrovské sklamanie pre milióny voličov, ktorí dúfali v zmenu podporou Ligy. Pri voľbách si na to zrejme spomenú. Salvini bitku prehral, vojnu ešte nie.

http://www.teraz.sk/zahranicie/hnutie-piatich-hviezd-a-socialisti-sa-do/415437-clanok.html

Hnutie piatich hviezd a socialisti sa dohodli na zostavení vlády

Koaličnú vládu v Taliansku tvorilo 14 mesiacov protisystémové Hnutie piatich hviezd a pravicovo-populistická Liga Severu (LN) ministra vnútra Mattea Salviniho.

O autorovi

Príspevky za Február

Pin It on Pinterest

Share This