Sobotka varuje pred“samozvanými spasiteľmi“ migrantov v Stredomorí

Wolfgang Sobotka, rakúsky minister vnútra prišiel s ostrou kritikou  aktivistov, ktorí pomáhajú migrantom plávajúcim po Stredozemnom mori do Európy. Podľa neho priamo spolupracujú s pašerákmi ľudí za čo by ich mal stihnúť trest.


Do Talianska z líbyjských brehov tento rok dorazilo už cez 93.000 migrantov. Rím odhaduje, že tento rok dorazí do krajiny asi 220.000 migrantov. V roku 2016 ich bolo celkovo 181.000, o rok skôr 170.000.


Podľa Sobotku je na zvládnutí situácie okolo migrácie dôležité, aby „samozvaní záchranári z Európy
už nespolupracovali s bandami (pašerákov), tým pádom nepomáhali pri pašovaní ľudí,“.

 

Migranti, ktorí sa vydávajú na nebezpečnú cestu zo severoafrických brehov do Európy, nesmú byť podľa ministra ponechaní napospas, je podľa neho ale potrebné zabrániť tomu, aby „takzvaní záchranári ďalej so svojimi loďami prenikali do líbyjských výsostných vôd a tam utečencov preberali priamo od pašerákov ľudí „,  píše Die Bild.


Podľa Sobotku skoro tretina všetkých migrantov zadržaných na rakúskom území  nie je registrovaná v žiadnom inom členskom štáte EÚ. „To znamená, že ich (do Rakúska) prepašovali zločinecké skupiny.“

Taktiež rakúsky minister obrany Hans Peter Doskozil  pohrozil, že krajina zavedie kontroly na hraničnom priechode v Brennerskom priesmyku, ak sa nespomalí príliv migrantov z Talianska. Kancelár Christian Kern síce jeho vyjadrenia neskôr zmiernil, minister Sobotka ale tvrdí, že uzavretie Brennerského priesmyku sa zvažuje.

Ku kritike mimovládnych organizácií, ktoré pomáhajú migrantom v Stredozemnom mori, sa dnes pripojil aj nemecký minister vnútra Thomas de Maizière. Podľa neho v Taliansku vyšetrujú niekoľko prípadov, kedy lode aktivistov vypli svoje lokátori, aby ich nebolo možné lokalizovať. Niektoré lode mimovládnych organizácií zachádzajú aj priamo do líbyjských vôd a pomocou reflektorov k sebe navádzajú lode s migrantmi.

De Maizière tiež upozorňuje, že cez Stredozemné more do Talianska mieri čoraz menej obyvateľov krajín postihnutých vojnou – Iraku či Sýrie – a čoraz viac obyvateľov západnej Afriky, ktorí zo svojich krajín utekajú kvôli tamojšej zlej hospodárskej situácii. Väčšina migrantov, ktorí do Talianska tento rok dorazili, pochádza z Nigérie, Bangladéša, Guiney a Pobrežia Slonoviny.

Preto hovoríme o MIGRANTOCH, nakoľko neutekajú pred vojnou iba sa presúvajú z krajiny do krajiny.


Publikovaný

v

,

od

Značky: