Európska komisia prvý krát legalizovala na európskej úrovni tému sociálneho dumpingu. Urobila to prostredníctvom kamiónovej dopravy v Európe a pridala európske jednotné mýtne. Je to zásadný prielom v tejto téme, ktorý na Slovensku zostal bez povšimnutia našich politikov. Otázka zostáva, či vedomky alebo nevedomky.

Paušalizáciou nastavenia miezd v jednej sektorovej oblasti ekonomiky, tak EÚ vytvára precedens, ktorý otvára pandorinu skrinku harmonizácie sociálneho zabezpečenia, poistenia a ceny práce – unifikácie na celoeurópskej úrovni.

Povestný a posvätný Yetti, ktorý má meno „konsenzus slovenských politických strán v zahraničnej politike“ dostal virtuálne zaucho, kedže ho dodnes nie je možne lokalizovať ani stotožniť. EÚ však je v tom nevinne!

Opäť sa prejavila nekompetentnosť a nepripravenosť slovenských parlamentných strán vstúpiť relevantným spôsobom do európskych diskusií. Niektorí naši politici totiž žijú v mentálnych bublinách mimo akúkoľvek realitu. Sediac vo svojich obývačkách, či kaviarňach  kujú spiklenecky a vypočítavo rozprávky, ktoré následne vydávajú za „politické programy“ netušiac, že diviak, ktorého chceli mať v ich „starostlivom štáte„, dávno utiekol na „starostlivé európske humno„.

Téma sociálneho dumpingu legalizovaná EÚ prostredníctvom kamiónovej dopravy, je nielen toho dobrým príkladom, ale vystavuje zároveň aj vysvedčenie trápnosti a profesného suterénu miestnym hrdinom internetových marketingových politických videí aj s ich farebnými grafmi.

Je to škoda!

Poďme však po poriadku. 

Sociálnym dumpingom na EÚ úrovni sa následne alebo už teraz súčasne otvára aj téma európskeho sociálneho poistenia. Ak EÚ dokáže vyňať odvody z mýtneho na kamiónoch jedným nudným zasadnutím, testujúc tak našu pozornosť a pripravenosť, rovnako to spraví aj so sociálnym poistením a nejakou jeho európsko-odvodovou podobou!

Opäť a opäť, nie je to chyba EÚ a jej úradníckej, technokratickej armády.

Je to predovšetkým chyba našich lokálnych „pláteníkov“ a ideologických tajomníkov, ktorý pre svoje virtuálne križiacke výpravy ani nepostrehli, že ich predstavy o Svete, by aj Schopenhauer radšej spláchol do hajzla a svoje najznámejšie dielo „Svet ako vôľa a predstava“ pomenoval inak!

My však teraz potrebujem lídrov schopných kompetentne a relevantne vstúpiť do ideových a rozhodovacích zápasoch na európskej úrovni. Od vládnej partičky to nečaká nik. Koalícia permanentnej Smeráckej kontinuity nemá názor, len záujmy udržať moc a poniektorí moč!

Čo však opozícia? Videli ste nejakú tlačovku k EÚ téme?  A verte, že len za posledné dva mesiace je tých tém rovná desiatka, ktoré pristáli na emailoch členov výboru pre Európske záležitosti. Možno by sa hodilo školenie niektorým ako otvárať email poslanca NR SR.

Niekoľko námetov a otázok?

Možno vám prídem tým otravný, ale ja by som naozaj rád vedel napríklad toto:

  1. Aký majú jednotlivo názor slovenské parlamentné strany na základ pre výpočet európskeho sociálneho poistenia vzhľadom na konštrukciu ceny práce na Slovensku?
  2. Ako vnímajú legalizáciu sociálneho (anti) dumpingu na európskej téme a aký je náš postoj?
  3. Ako vidia vzťah centrálnych a komerčných bánk v spotrebiteľských úveroch, vzhľadom na skutočnosť, že poslednou inštanciou záchrany sú aj tak štátne centrálne banky a tak všetci si tu vospolok užívame po roku 2008 „grécky zázrak“ socialistického bankovníctva!
  4. Chcel by som vedieť, či im niečo hovorí národný platobný systém, národný referenčný systém e-vlády a nejaké to čudo menom digitálna národná zúčtovacia jednotka ako reálna vnútroštátna paralelná mena a funkčný plán „B“, keď politický projekt Euro náhodou drbne!

Ja viem, chcem toho veľa. Som minimalista a optimista. Aj odpoveď koľko západonemeckých súdruhov sa zmesti do nákladného priestoru kamiónu, by stačila. Síce ako reálna politika by to bolo na hovno, ale aspoň by bola sranda!