O jadre EÚ už bolo popisané a povedané veľa. Teda veľa nezmyslov a táranín. Ale pekne poporiadku.

Najväčšou táraninou je veta „Zatiaľ nevieme čo to jadro bude!“. Človek si až ťuká na čelo, čo za nekompetentných spindoktorov to majú politici, ktorí niečo také vypustia z úst. V politike to totiž funguje tak: bacha na to, čo poviete, lebo sa sami dobrovoľne vystavujete, že nielen niekto si Váš výrok všimne, ale vystaví ho aj verejnému skúmaniu. A nakoniec to môže dopadnúť tak, že to, čo Vám malo v politickom boji pomôcť, sa otočí proti Vám a poukáže na vašu vlastnú nekompetentnosť.

Navyše to môže byť ešte horšie, ak sa ukáže, že okolo seba máte ako predseda len samých pochlebovačov bez nápadu, talentu a akéhokoľvek názoru na čokoľvek. Úplná katastrofa je, keď sa stanete iba užitočným idiotom a hovorcom táranín vlastných spindoktorov a aj napriek tomu, že vám funguje v strane akási komisia, či team pre zahraničnú politiku a môže mať aj cez 10 členov, nenájde sa nik, kto by bol aspoň natoľko inteligentný a vyťukal by do prehliadača „https://ec.europa.eu/commission„. Aspoň ja mám túto scénu pred očami, keď počúvam tie neskutočné táraniny o jadre EÚ.

Poďme k veci

Od 1.marca, kedy bola publikovaná „Biela kniha o budúcnosti Európy“ môžeme povedať, že existuje cestovná mapa predstáv o jadre EÚ, ale následne od tej doby podnes aj „Jadro EÚ„, ktoré sa dá definovať prijatými návrhmi a uzneseniami špecializovaných rád EÚ a Uzneseniami Európskej komisie a následne uzneseniami Európskeho parlamentu. Dokonca to jadro definuje aj spôsob, ako tieto jednotlivé politiky boli prijaté a akou väčšinou.

Každá parlamentná strana má vo výbore pre Európske záležitosti NR SR svojho zástupcu.

Preto svojské  táraniny o Jadre EÚ neobstoja! I keď rozumiem, že kecy spindoktorov sú pohodlnejšie, ako schopnosť otvoriť si vlastný poslanecký email a prečítať si s porozumením materiál, ktorý ide na rokovanie výboru (samozrejme česť výnimkám, sú dve) .

Po marci 2017 tu máme najslobodnejšiu EÚ počas celej histórie.

Táto informácia sa Vám môže zdať šokujúca, ale spôsob, ako boli od marca prijímané rozhodnutia na jednotlivých špecializovaných ministerských radách, ako bola realizovaná diskusia a pripomienkovanie jednotlivých materiálov, ukazuje, že z 5 variantov Junckera sa realizuje ten tretí a to praxou, ktorá sa dá zdokumentovať. Juncker to nazval „Štáty, ktoré chcú, robia viac„. Tým by sa dalo definovať akési pomyselné jadro. No to jadro je premenlivé nielen v počte jeho členov, ale je pohyblivé aj geograficky. Nakoniec posledné rozhodnutia Europrokurátora (20:7), DUBLIN III (21:6) či dokonca dnes prebiehajúca rada AGROFISH s pozíciami (23:4) hovorí, že princíp „ochotných a spolupracujúcich“ sa plne uplatňuje a rovnako byť proti alebo za nejaké návrhy, ktoré prichádzajú z Európskej komisie – neznamená nič. Ani „byť viac v jadre“ a ani „byť mimo neho„, ale len to, že niektoré štáty majú svoju Holandskú (Europrokurátor) alebo Dánsku (dnešný AGROFISH) P O Z Í C I U. My nemáme žiadnu a na vine nie je ani EÚ a ani Fico. Pretože to zásadné sa odohráva v útrobách slovenského parlamentu.

Hystéria v slovenskom šerbli. Slovenská pozícia ako Yetti, o ktorom nik nehovorí a nik ho nevidel

Toho čo sme dnes svedkami v diskusii o jadre EÚ, sa inak ako pejoratívne, hanlivo nedá pomenovať. A podľahli tomu aj novinári, ktorí by mohli mať na viac. Pretože strach, že Sulík nás ťahá na Východ je kravina roka. Stačí sa pozrieť na jeho poslancov na eurovýbore NR SR a zistíte že sú pevnou súčasťou Smeráckej hlasovacej „beznázorovej“ mašinérie, ktorá sa tam odohráva. Najväčší úžitok z toho má Fico.

Nie, nevymýšľam si! Len dva materiály (viď foto)  a odpovedzte si sami.

Zvolal tu snáď niekto tlačovku k týmto témam a povedal svoju predstavu Slovenskej Pozície? Koho už by zaujímalo na Slovensku, či tu povolíme predaj geneticky modifikovanej kukurice (napr. dnešný Agrofish) alebo postúpime zas o krok ďalej v integrácii a unifikácii zdravotných systémov v EÚ (napr. rada, čo bude o 4 dni).

Ja viem kecy spindoktorov z rozprávky o Ferdovi mravcovi sú najviac.

V skutočnosti je nutné v rámci splnenia toho, za čo sú poslanci platení, t.j. za prácu v prospech slovenského voliča, veľmi pozorne skúmať, čo z predkladaných návrhov je pre Slovensko výhodné a čo nie. Všetky návrhy je nutné analyzovať práve z tohto a žiadneho iného aspektu. Zdá sa vám to sebecké? Prosím vás, však takto funguje celá Únia od nepamäti. Lenže otrocká podriadenosť, ktorá sa zle maskuje ako „musíme byť jednotní,“ už je do očí bijúca v okamihu, keď samotný predseda Európskej komisie rezignoval na potrebu jednoty v ponúknutom scenári. A ktorý sa práve realizuje.

To, čo sa predtým realizovalo v kuloároch, kde si jednotlivé sebavedomé krajiny s vlastnou pozíciou vyjednávali výnimky, alebo prispôsobovali pravidlá aby to vyhovovalo im, dnes môžu v rámci ponúknutého scenára „ochotných a spolupracujúcich“ robiť úplne otvorene pri každom materiáli Európskej komisie. Je len na smiech, keď naďalej počúvame kecy o tom, že musíme prejaviť solidaritu a súhlasiť s každou blbosťou, ktorá k nám príde z Bruselu.

Neostáva mi zopakovať – reči spindoktorov sú „najvááác“.

Naši čitatelia už mali možnosť zistiť, že to, čo prechádza Výborom pre Európske záležitosti nie sú malé a bezvýznamné reči. V skutočnosti sa hladkým schvaľovaním všetkých materiálov slovenskí poslanci v mene Slovenska zaväzujú, že budú nastavovať svoje chrbty presne ako ten poddaný z filmu „Pacho, hybský zbojník

Uvážte si sami ako sa cítite. Môžete byť Pachom, človekom, ktorý sa nebojí povedať svoj názor, stáť si za ním a dosiahnuť niečo v prospech seba a svojho okolia.

Alebo ste poddaný, ktorý ľuďom ako sú Pachovia okolo nás vytrhnú bičík a podajú ho „veľkomožnému pánovi,“ aby si „smelo udrel„.

Na rozdiel od väčšiny poddanských slovenských politikov, ja mám jasno, nechcem „ponížene“ nastavovať chrbát.

Aká je vaša slovenská pozícia?