Škola by mala byť apolitickým miestom. Progresívcom to nevyhovuje, vedia totiž, že ak podchytia nezrelú mládež, vyformujú z nich vlastnú armádu.
Bohužiaľ, táto taktika sa im darí. Dlhým pochodom inštitúciami menia názory ľudí. Keď vymrú pamätníci, ktorí zažili a vedia, ako to bolo, ostane už len populácia názorových hlupákov s vyčistenými mozgami.

K názoru učiteľky, že treba „zabrániť komunistom, aby sa vrátili“. Ona sama je dôkazom, že komunisti sú späť. Markéta Šichtařová k tomu napísala zaujímavý postreh https://sichtarova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=722234

Niektoré veci rozum nevysvetlí. Kedysi sa hovorilo, že komunisti musia vymrieť a tým postupne zaniknú. Vyzeralo to logicky. Všetci videli, že ich ideológia nefungovala u nás, v Sovietskom zväze, v NDR, KĽDR, na Kube ani v Etiópii.

Keď socializmus nefungoval nikde, drvivá väčšina súdnych ľudí chápala, že už ani nikdy fungovať nebude, pretože nemôže. Lenže komunisti a socialisti nevymreli. Naša vtedajšia logika zlyhala. A nielen že tu stále sú – sú zase silnejší. Väčšina z nich si ale už dávno nehovorí komunisti. Hovoria si zelení, piráti či jednoducho ľavicoví liberáli. Ich ideológia má však v jadre rovnaké rysy, hoci už v oveľa modernejšom háve.

Mladí komunisti v zelených či čiernych farbách už (väčšinou) nehovoria o znárodňovaní, hovoria „len“ o zákazoch a zdieľaní. Celkom logicky. Ekonomika dneška už nie je založená na poľnohospodárstve ako pred 100 rokmi, ale na službách. Nemá preto zmysel hovoriť o kolektivizácii polí, má zmysel hovoriť o kolektivizácii čiže zdieľaní služieb. Rozorávánie remíz nahradili zdieľané kolobežky. Filozofia v pozadí je rovnaká.

Sloboda im je cudzia. Vlastna im je komunita. Od slova komunita či komúna je aj výraz komunizmus. Nejde im o jednotlivca. Ten má ustúpiť celku. Individualita, rôznorodosť názorov a vlastníctvo sa prežili. Teraz máme povolené hovoriť do médií len to jedno a budeme zdieľať, či chceme, alebo nie. Súdruhovia to majú už vymyslené.

Keby človek nezažil slobodu deväťdesiatych rokov, ani by nevedel, aké to je byť voľný. Voliči mladých komunistov netušia, o čo prichádzajú, slobodu nikdy nepoznali. A keby ju poznali, tieto snehové vločky by sa pod ňou rúcali. Preto ochotne kývu na nové zákazy.