Vyberte položku Stránka

Škola by mala byť apolitickým miestom. Progresívcom to nevyhovuje, vedia totiž, že ak podchytia…

Škola by mala byť apolitickým miestom. Progresívcom to nevyhovuje, vedia totiž, že ak podchytia…

Škola by mala byť apolitickým miestom. Progresívcom to nevyhovuje, vedia totiž, že ak podchytia nezrelú mládež, vyformujú z nich vlastnú armádu.
Bohužiaľ, táto taktika sa im darí. Dlhým pochodom inštitúciami menia názory ľudí. Keď vymrú pamätníci, ktorí zažili a vedia, ako to bolo, ostane už len populácia názorových hlupákov s vyčistenými mozgami.

K názoru učiteľky, že treba „zabrániť komunistom, aby sa vrátili“. Ona sama je dôkazom, že komunisti sú späť. Markéta Šichtařová k tomu napísala zaujímavý postreh https://sichtarova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=722234

Niektoré veci rozum nevysvetlí. Kedysi sa hovorilo, že komunisti musia vymrieť a tým postupne zaniknú. Vyzeralo to logicky. Všetci videli, že ich ideológia nefungovala u nás, v Sovietskom zväze, v NDR, KĽDR, na Kube ani v Etiópii.

Keď socializmus nefungoval nikde, drvivá väčšina súdnych ľudí chápala, že už ani nikdy fungovať nebude, pretože nemôže. Lenže komunisti a socialisti nevymreli. Naša vtedajšia logika zlyhala. A nielen že tu stále sú – sú zase silnejší. Väčšina z nich si ale už dávno nehovorí komunisti. Hovoria si zelení, piráti či jednoducho ľavicoví liberáli. Ich ideológia má však v jadre rovnaké rysy, hoci už v oveľa modernejšom háve.

Mladí komunisti v zelených či čiernych farbách už (väčšinou) nehovoria o znárodňovaní, hovoria „len“ o zákazoch a zdieľaní. Celkom logicky. Ekonomika dneška už nie je založená na poľnohospodárstve ako pred 100 rokmi, ale na službách. Nemá preto zmysel hovoriť o kolektivizácii polí, má zmysel hovoriť o kolektivizácii čiže zdieľaní služieb. Rozorávánie remíz nahradili zdieľané kolobežky. Filozofia v pozadí je rovnaká.

Sloboda im je cudzia. Vlastna im je komunita. Od slova komunita či komúna je aj výraz komunizmus. Nejde im o jednotlivca. Ten má ustúpiť celku. Individualita, rôznorodosť názorov a vlastníctvo sa prežili. Teraz máme povolené hovoriť do médií len to jedno a budeme zdieľať, či chceme, alebo nie. Súdruhovia to majú už vymyslené.

Keby človek nezažil slobodu deväťdesiatych rokov, ani by nevedel, aké to je byť voľný. Voliči mladých komunistov netušia, o čo prichádzajú, slobodu nikdy nepoznali. A keby ju poznali, tieto snehové vločky by sa pod ňou rúcali. Preto ochotne kývu na nové zákazy.

O autorovi

Príspevky za Apríl

Pin It on Pinterest

Share This