Singularita myslenia prebehne do roku 2045, tvrdí riaditeľ Googlu

Ray Kurzweil je riaditeľom technickej sekcie Google a tiež známym futuristom, ktorý sa môže pochváliť dlhým zoznam presných predpovedí. On sám uvádza úspešnosť 86 percent je 147 predpovediam od roku 1990. Na konferencii v Texase uviedol, že technologická singularita nastane asi za tridsať rokov, píše portál Futurism.

Kurzweil ďalej uviedol, že rok 2029 je dátumom, v ktorom podľa jeho predpovede umelá inteligencia prejde Turingovým testom a teda dosiahne ľudskej úrovne inteligencie. A rok 2045 je rokom „singularity“, v ktorom podľa neho znásobíme našu efektívnu inteligenciu miliardukrát tým, že sa spojíme s inteligenciou, ktorú sme vytvorili.

 

Singularita je bodom, kedy všetok pokrok technológie, hlavne v umelej inteligencii povedie k tomu, že stroje budú múdrejšie ako ľudia. Kurzweilov odhad pre singularitu je konzistentný s inými prognózami. Kurzweil však hovorí, že proces smerom k singularite už začal.

Podľa neho to povedie k tomu, že počítače budú mať ľudskú inteligenciu, alebo ich budeme vkladať do našich mozgov, spojíme sa s cloudom a to rozšíri možnosti toho, kto sme. Nie je to len budúci scenár, čiastočne už to tu je a bude sa to ďalej zrýchľovať.

 

Je to dôvod k obavám?

 

Všetci tak nejako vieme, že skôr alebo neskôr toto príde. Ale otázka pre takmer každého je: má sa ľudstvo singularity báť? Všetci vedia, že keď sa stroje stanú múdrejšie ako ľudia, potom budú chcieť ovládať svet. Je to tak? A mnoho skvelých vedcov a osobností vedy ako je Stephen Hawking, Elon Musk či Bill Gates varujú pred takou budúcnosťou.

Kurzweil si to však nemyslí. On sa moc singularity neobáva, alebo presnejšie hovorí, že sa na ňu teší. Podľa neho science fiction opisuje stav, kedy skvelá umelá technológia zotročí ľudstvo a je len: fikciou.

Podľa Kurzweila to nie je realistické. Veď dnes vo svete nemáme jednu či dve umelé inteligencie, máme ich miliardy. Pre Kurzweila je singularita príležitosť, aby sa ľudstvo zlepšilo. Tá rovnaká technológia, ktorá urobí umelú inteligenciu ešte inteligentnejšou môže pomôcť aj ľudstvu.

Stroje nám podľa Kurzweila pomáhajú, posilňujú nás, robia nás múdrejšími. Možno ich ešte nemáme vo vnútri tela, ale tak v 30. rokoch tohto storočia už spojíme náš neokortex, teda časť mozgu, ktorá slúži k premýšľaniu, ku cloudu.

Táto idea je podobná Muskovej kontroverznej idei „nervové čipy“ či konceptu meta-inteligencie Petera Diamandis.

Podľa Kurzweila bude viac neokortexu, takže budeme vtipnejší, lepší v hudbe, viac sexi. To, čo je v ľuďoch hodnotné, ​​znásobíme. Niektorí vidia jeho vízie ako fantáziu, Kurzweil hovorí, že už teraz sú tu ľudia s počítačom v mozgu – pacienti s Parkinsonovou chorobou. A tak, hovorí Kurzweil, už strčila kybernetika nohu do dverí …

A pretože sa technológia vylepšuje, potom počas 30. rokov bude vynájdená technológia, ktorá môže byť vložená do mozgu a zlepšiť našu pamäť.

Namiesto toho, aby stroje prevzali svet, vidí Kurzweil inú verziu singularity. Podľa neho je to budúcnosť jedinečnej syntézy medzi človekom a strojmi.

Všetko to ovplyvní. Budeme schopní splniť fyzické potreby všetkých ľudí, rozšírime našu myseľ a znásobíme umelecké kvality, ktorých si ceníme.


Publikovaný

v

od

Značky: