Nemecký minister zahraničia Sigmar Gabriel obvinil Spojené štáty, že považujú svet za arénu pre boj. Uviedol to vo štvrtok v Hamburgu pri jednej z akcií, ktoré sa konali v predvečer summitu G20.

„Domnievam sa, že u Američanov je zložitý pohľad na svet,“ povedal Gabriel. „Veria, že medzinárodná spolupráca nie je tvorená na základe zvykového práva, ale, aby som tak povedal, že je arénou pre boj, kde silnejší hľadá spojencov na boj proti inému,“ cituje ministra TASS.

„Vystupujeme za silu práva, nie za právo silnejšieho. V tom v skutočnosti spočíva konflikt, ktorý v súčasnej dobe máme s Američanmi, „zdôraznil šéf nemeckého ministerstva zahraničia. Zároveň však poznamenal, že je potrebné zachovať dialóg „s Američanmi a ich prezidentom“.

Podľa tlačovej služby nemeckého ministerstva zahraničia, v piatok na summite G20 bude Gabriel rokovať s americkým náprotivkom Rexom Tillerson. „Dôraz sa bude klásť na súčasné medzinárodné otázky, predovšetkým na krízu v oblasti Perzského zálivu, situáciu na Ukrajine a v Sýrii,“ uviedlo nemecké ministerstvo zahraničia.