Český Seznam prezentuje novú funkcionalitu svojho reklamného rozhrania SKLIK. Rozhranie inzerentovi umožňuje nastaviť, aby sa jeho reklama nezobrazovala na stránke, ktorú označila skupina konspiratori.sk

Seznam je s prehľadom najväčšia skupina portálov na českom Internete. Pred druhým v poradí vedie o milión návštevníkov ročne.

Spoločnosť je organizovaná ako akciová. Majoritným majiteľom je Ivo Lukačevič, ktorý vlastní 70% akcií.

V roce 2017 Sklik vydal nová pravidlá, v ktorých explicitne zakazoval prístup niektorých spravodajských webov do jeho programu Sklik Partner. Nové pravidlá vydržali iba niekoľko dní a výkonný riaditeľ Seznamu Michal Feix sa k nim vyjadril, že „predstavenstvo o zámere sprísniť pravidlá reklamy v oblasti spravodajských webov nevedelo a ak by o nej odo mňa vedelo, nepustilo by ju do realizácie. Predstavenstvo a majiteľ spoločnosti si neželá, aby sme sa snažili určovať objektívnosť a pravdivosť spravodajských webov, ktoré sú zaradené do našej reklamnej siete. Preto sme dnes z pravidiel reklamy tieto kritériá pre spravodajské weby odobrali.

Neskôr sa k tejto udalosti vyjadril aj Ivo Lukačovič na Twitteri (svoj tweet neskôr zmazal) „Dozvedel som sa, ze nove obch podmienky môžu dopadnúť aj na weby, ktoré majú“ iba“ iný pol nazor. Tak som tu cenzúru zrušil.

Zdá sa, že sa k tejto praxi Sklik opäť vrátil. Stránka konspiratori.sk totiž sortuje weby podľa politického názoru.

 

Nadpis blogu je jednoznačný : „Sklik ponúkne klientom možnosť neinzerovať na weboch označených iniciatívou Konšpirátori.sk ako dezinformačné

Reklamný systém Sklik.cz nanovo ponúka možnosť obmedziť zobrazovanie inzercie na weboch, ktorú iniciatíva Konšpirátori.sk označuje za dezinformačnej. Obmedzenie zobrazovanie sa nastavuje na úrovni jednotlivých kampaní v Skliku pomocou nového checkboxu.

Ukážka klientskeho rozhrania v reklamnom systéme Sklik.cz

Zoznam médií je k dispozícii na webe iniciatívy, rovnako ako kritériá, podľa ktorých ich Konšpirátori.sk hodnotí. Na oba dokumenty tiež odkazuje rozhranie Skliku tak, aby boli inzerentom k dispozícii vždy, keď ich potrebujú. Seznam.cz sa na ich tvorbe žiadnym spôsobom nepodieľa.

Nie všetky weby zo zoznamu iniciatívy Konšpirátori.sk sú zaradené do partnerskej siete Sklik. Príkladom môžu byť napríklad všetky slovenské médiá.

Možnosť vylúčiť zobrazovanie na určitej doméne je v Skliku k dispozícii už dlhodobo pomocou vylúčenie webov z obsahovej siete. Podobným spôsobom je možné na úrovni zostavy vylúčiť témy článkov, v ktorých sa inzerent nepraje zobrazovať.

Veríme, že touto zmenou vychádzame v ústrety inzerentom, ktorí hľadali cestu, ako automaticky zamedziť zobrazovanie vlastných reklám na podobnom type obsahu.

tím Skliku

Po drastickej cenzúre, keď si freemailové služby dovolili priamo vymazávať poštu, v ktorej obsahu sa nachádzal link na niektorý z týchto webov, ide o druhý zásadný zásah do obmedzenia slobodného šírenia názorov. Tentoraz je to na báze ekonomického postihu webov, ktoré majú nesprávne názory.

Príznačné je, že obmedzovanie slobôd podaktorí chápu ako „obranu demokracie„. A to, že sa k tomu médiá stavajú nevšímavo a potichu schvaľujú likvidáciu názorových oponentov, svedčí tiež o niečom.