Šéfovia krajín EÚ rokujú o Tuskovom cestovnom poriadku debát o integrácii

Diskusia o „Agende lídrov“, teda o pláne šéfa Európskej rady Donalda Tuska ako majú vyzerať ďalšie rokovania o európskej integrácii, začala v piatok v Bruseli druhý a záverečný deň summitu Európskej únie. Tuskov materiál preberajú šéfovia štátov a vlád na pracovných raňajkách. Potom bude 27 z nich, už bez britskej premiérky Theresa Mayovia, čakať debata o vývoji rokovaní o brexite.

Tuskova agenda je akýmsi cestovným poriadkom samitov EÚ do leta 2019 doplnená o kuchárku postupov, ktoré by mali pomôcť šéfom štátov a vlád prekonať dlhodobo zablokované spory u kľúčových tém.

Tusk pritom zdôrazňuje potrebu udržania jednoty 27 krajín Európskej únie a to, aby sa táto jednota nebola výhovorkou pre stagnáciu.

Po dnešných raňajkách sa najskôr jednota 27 krajín ukáže v praxi. Ich zástupcovia budú totiž preberať vývoj rozhovorov o brexite. Už dopredu je zjavná ich zhoda na tom, že rokovania o podobe rozvodu nepokročili dostatočne na to, aby vyjednávač Michel Barnier mohol dostať zelenú k začiatku rokovaní o budúcej podobe vzťahov únie s Britániou.

Postoj svojich kolegov nezmenila ani nočné intervencia britskej premiérky Theresa Mayovia, hoci jej vystúpenie na štvrtkovej neformálnej večeri mnohí účastníci v noci i dnes ráno označili za dobrý  a inšpiratívny. Mayová sa dnes ráno pred začiatkom raňajok ešte zišla s Tuskom.

„Stále sme v akejsi klietke,“ poznamenala pri príchode litovská prezidentka Dalia Grybauskaitéová o súčasnom stave brexitových rozhovorov.

Ani päť rokovacích kôl nestačilo stranám k definitívnej zhode v otázke, ako zachovať práva občanov EÚ v Británii po jej odchode z európskeho bloku a ako bude vyzerať vyrovnanie finančných záväzkov, ktoré na seba Briti v EÚ vzali – a aké presne záväzky to vôbec sú.

Tusk navrhuje aj zmenu spôsobu fungovania summitov, vzdanie sa snahy o dosiahnutie konsenzu, a vytvorenie priestoru pre otvorené nezhody medzi lídrami.

Rozdielne názory lídrov na prerokovávané témy budú zaznamenané v takzvaných poznámkach k rozhodnutiu.

„Chcel by som navrhnúť metódu, ktorá sa zameriava na riešenie reálnych otázok“, píše Tusk v liste.

Nová metóda rozhodovania summitov EÚ „bude informovať o našich rozdieloch, presne popisovať rozsah konfliktu, a tým nám umožní viesť vážnu, politickú diskusiu“.


Publikovaný

v

od

Značky: