Vyberte položku Stránka

Schválený míting v Moskve prebehol bez incidentov. Zaujímavé. Aktivisti svoje divadlo buď nestihli naplánovať,…

Schválený míting v Moskve prebehol bez incidentov. Zaujímavé. Aktivisti svoje divadlo buď nestihli naplánovať, alebo sú to „čírou náhodou“ tie osoby, ktoré boli kvôli útokom na políciu zavreté do väzby, či sú vyšetrované.

Súvis môže mať aj to, že boli zablokované účty tzv. Fondu pre boj s korupciou (FBK) opozičného aktivistu Navaľného. Podľa informácií z ruského prostredia, mnohí z tzv. mierumilovných protestujúcich sú vraj platení demonštranti. Živia sa tým, že cestujú po celom Rusku a podľa objednávky zorganizujú čo treba – protest, stávku, bitku apod. Ak nebudú finančné zdroje, nebude ani (platená) revolúcia.
Edit: dôvodom pre zablokovanie účtov FBK bolo podozrenie z prania peňazí, o ktorom sme už písali. Schéma prania (resp. utajenia pôvodu) peňazí vo výške miliardy rubľov bola nasledovná. Zatiaľ neznáme osoby vložili cez bankomaty viacerých bánk veľké sumy na účty osôb, ktoré mali vzťah k fondu, resp. to boli zamestnanci fondu. Zúčastnené osoby vraj vedeli, že ide o ilegálne prevody. Z týchto účtov išli peniaze už ako čisté na účet fondu. Správa tvrdí, že vyšetrovacie orgány chcú nájsť zdroj peňazí. https://ria.ru/20190803/1557140661.html

Vyjadrili sme tiež pochybnosť o účeloch takéhoto prevodu. Môže ísť o spôsob, ako tajne dotovať Navaľného zo zahraničia. Ak by totiž jeho fond dostal peniaze prevodom napr. z obligátneho NED (National Endowment for Democracy) či USAID (United States Agency for International Development) spadal by pod ruskú obdobu amerického zákona FARA. Musel by sa registrovať ako zahraničný agent a jeho činnosť by bola zo zákona podrobne monitorovaná. Samozrejme, politicky by už potom mohol len veľmi ťažko pôsobiť. Je príznačné, že posledný návrh rezolúcie Európskeho parlamentu o Rusku napáda práve zákon o „zahraničných agentoch“, pretože to znemožňuje otvorene platiť opozíciu v Rusku zo Západu. http://www.europarl.europa.eu/doceo/document/TA-9-2019-0006_SK.pdf

Pripomeňme si, kvôli čomu sa štrajkuje. Voľby do Moskovskej mestskej dumy sa budú konať 8. septembra. Volebné komisie pred voľbami povolili registráciu 233 ľudí, 57 bolo odmietnutých (pri posledných voľbách bolo zamietnutých takmer dvojnásobok kandidátov – 107). Zároveň pri overovaní podpisov zistila volebná komisia mesta Moskva veľa porušení: pri 22 nezaregistrovaných kandidátoch sa našlo v zoznamoch 339 mŕtvych a pri 29 – viac ako 14 000 neexistujúcich voličov.
https://ria.ru/20190810/1557374564.html

Podľa demonštrantov je to výmysel a vraj podvod štátnej moci. O preskúmanie podpisov cez opravné prostriedky, ktoré zákon ponúka, t.j. preskúmanie súdom, nikto z protestujúcich nežiada, resp. to nebolo zverejnené. Dosť príznačné pre novodobých „revolucionárov“. Právo používajú, len keď je v ich prospech, inak vraj stoja nad zákonom.

Demonštrácia je ohlásená aj povolená aj na zajtra. Rovnako ako dnes, aj na túto akciu je ohlásených 100 tisíc ľudí. Dnes prišlo 20 tisíc, uvidíme, ako to dopadne zajtra.

O autorovi

Príspevky za Február

Pin It on Pinterest

Share This