Agentúra TASR zverejnila pred dvoma dňami správu strany SaS ku finančnej kauze prezidenta Kisku.

V článku sa píše, že prezident SR Andrej Kiska by mal podľa vedenia SaS zverejniť všetky dokumenty, ktoré sa týkajú prepojenia financovania jeho prezidentskej kampane a firmy KTAG.

Hlavu štátu na to vyzvali predstavitelia SaS. Zároveň upozorňujú orgány činné v trestnom konaní aj finančnú správu, že prezident Kiska je cieľom ohováračskej kampane, v rámci ktorej sa už pomaly chronicky porušuje daňové tajomstvo.

Nazdávame sa, že polícia a prokuratúra prezidenta nechránia a sú nečinné, lebo už dávno mali začať trestné stíhanie vo veci,“ uviedli v spoločnom vyhlásení predseda SaS Richard Sulík a podpredsedovia strany Ľubomír Galko a Jana Kiššová.

Ako si to vyhlásenie vysvetliť? Veď predsa liberáli boli vždy pevne rozhodnutí stáť za Kiskom nech sa deje čokoľvek. Dôvodom je evidentne plán Kisku vstúpiť do politiky.

Kiska sa dostal do polohy, kde drasticky polarizoval na Slovensku na strane voličov práve SaS. Ak bude reprezentantom politickej strany – a je jedno akeho zafarbenia – len naivný človek si môže myslieť, že bude ťahať z elektorátu Smeru. Ak niekoho kandidatúra Kisku ako volebného lídra poškodí, budú to strany, ktoré ho neochvejne podporovali. SaS a OĽaNO teraz vidia v Kiskovi kritickú hrozbu

Slová liberálov, že vzhľadom na aktuálne medializované informácie stráca inštitút prezidenta SR na vážnosti a dôstojnosti, sú fakticky výstrelom proti Kiskovi, ako politickému súperovi. Ide o to spochybniť jeho dôveryhodnosť, cez jeho predvolebné falšovanie dôkazov o financovaní kampane.

Myslíme si, že za danej situácie by mal Andrej Kiska zverejniť všetky objednávky na práce, o ktoré požiadal firmu KTAG v rámci svojej neoficiálnej i oficiálnej kampane, rovnako i faktúry, ktoré mu spoločnosť KTAG po realizácii týchto prác adresovala a tiež doklady o úhrade týchto faktúr zo súkromných zdrojov prezidenta,“ uviedli liberáli.

Nech nikoho nemýli, že „podľa SaS je to priama cesta k objasneniu celého prípadu…či dokumenty z Kiskovej prezidentskej kampane, ktoré sa dostávajú do médií, sú podvrhom alebo kópiami originálov„.

V skutočnosti je „obhájenie dobrého mena Andreja Kisku“ to posledné, čo SaS potrebuje. Naopak, potrebujú Kisku vykresliť ako daňového podvodníka. Ale robia to formou, aby sa zdal presný opak.

Ako píše agentúra TASR, podľa stredajších medializovaných informácií rodinná firma A. Kisku KTAG podala 15 opravných daňových priznaní. Majú súvisieť s kontrolou daňového úradu, ktorá sa na prelome rokov 2017 a 2018 uskutočnila vo firme KTAG. V dodatočných daňových priznaniach už nefigurovali výdavky na prezidentskú kampaň. Okolnosti potvrdil aj prezidentov hovorca Roman Krpelan.

A nič lepšie si liberáli nemohli priať. Súpera treba zničiť, ide o veľa. Veľa peňazí, ktoré by Kiska bude brať kradnutím voličov.

V tejto súvislosti je otvorené konštatovanie Richarda Sulíka, že „Kiska rozbíja opozíciu“ holým konštatovaním. Predseda liberálov má pravdu. S Kiskom na čele sa zrejme dostane do parlamentu tvoriaci sa guláš strán rôzneho pôvodu, smeru a zamerania. Lebo však jednota je najviac, je heslo na ktoré volič rád počúva.

Ale v skutočnosti to bude len naplnenie biznis plánu podporovateľov a sponzorov Kisku. A za tejto situácie aj Smeru.

Úprimne povedané, ak by bol na čele Smeru nejaký stratég, Kisku by mal podporiť, nech do tej politiky ide. Nič lepšie ako ďalšia „slušná strana“ v parlamente, sa nemôže Smeru udiať. Ešte tak urobiť kroky, ktoré by viedli k podpore ĽSNS, aby sa nemohla vytvoriť zo zlepenca nejaká opozičná vláda a bude pokoj.

Ak sa na čele opozície neukáže charizmatický líder, len ťažko sa niečo na dnešnom rozložení síl zmení. Cestou však nie je zjednotenie množstva strán v koalícii. Bude nutné vytvoriť veľkú stranu, so širokou základňou a mohutnou podporou. Lenže tak skoro sa to nestane.

Zdroj: TASR