Včera priniesli agentúry správu, že Fínsko povolilo stavbu plynovodu Nord Stream 2 spoločnosti Gazprom. Reálne chýba už len švédsky súhlas.

Plynovod začína na ruskom území, vedie cez Baltické more v dĺžke 1222 cez ekonomické zóny viacerých krajín a končí v Nemecku. Vedie paralelne s prechádzajúcim projektom plynovodu Nord Stream jedna, ktorý bol uvedený do prevádzky v roku 2011

Celkove vedie plynovod cez fínske hospodárske územie v dĺžke 375km. Podmienkou povolenia jeho prevádzky uviedlo fínske ministerstvo hospodárstva. Zodpovední musia zohľadniť „zraniteľnosť Baltického mora“ a prípadné ďalšie infraštruktúrne projekty v zóne.

Čaká sa ešte na tri povolenia. Ruské povolenie je samozrejmosť, dánske sa dá v prípade problémov obísť cez nemeckú ekonomickú zónu. Najdôležitejšie je švédske povolenie, ktoré sa očakáva v najbližších týždňoch. Švédsky úsek je najdlhším úsekom plynovodu.

Voči stavbe sa stavajú hlavne bývalé postsovietske republiky a krajiny bývalého sovietskeho bloku. Stavba plynovodu oslabí dôležitosť Ukrajiny ako tranzitnej krajiny. Krajiny ako Slovensko, alebo Poľsko prídu o veľkú časť transportných poplatkov.

Formálne námietky uvedených krajín sa však týkajú posilnenia významu dodávok ruského plynu na celkovej spotrebe plynu v Európe. tým sa podľa toho zvýši závislosť Európy od Ruska.

Projekt Nord Stream 2 plánuje dcérska spoločnosť Gazpromu, Nord Stream AG a spočíva v rozšírení existujúceho plynovodu. Na financovaní projektu sa podieľa päť európskych firiem – nemecké Uniper a Wintershall, britsko-holandská Shell, rakúska OMV a francúzska Engi. Nord Stream 2 má byť hotový do konca budúceho roka.