Hlavné ruské vojenské výskumné centrum odhalilo prototyp novej generácie bojového obleku. Prvýkrát bola táto výstroj predstavená na prehliadke na Národnej univerzite vedy a techniky v Moskve a ruskí vojaci ho budú v budúcnosti nosiť na bojových poliach. Prototyp zahŕňa helmu pokrývajúcu celú tvár a špičkové brnenie, ktoré chráni telo vojaka.

Nová generácia výzbroje obsahuje aj napájaný exoskeleton, ktorý má pomôcť zvýšiť výkon a výdrž pri boji. Na jej vývoji sa podieľal Centrálny výskumný ústav presného strojárstva, ruskí zbrojný dizajnéri aj vojenskí dodávatelia, informuje RT.

Prilba má tónované sklo, z ktorej vedie rádiový kábel alebo anténa, paže skeletu sú pokryté netradičným maskáčovým materiálom a doplnené ruskou vlajkou. Súčasťou obleku sú tiež čierne rukavice a nepriestrelná vesta. Topánky sú veľmi mohutné a pripomínajú lyžiarske topánky.

„Vidím väčšiu robotizáciu, budúcnosť bojovania bude zahŕňať obsluhujúci personál a stroje, nie vojakov strieľajúcich na seba navzájom na bojisku,“ uviedol generálporučík Andrey Grigorjev už v júli 2016.

 

„Pracujeme na koncepcii bojového obleku budúcnosti. Predstavujeme našu víziu obleku, ktorú by sme chceli v priebehu niekoľkých najbližších rokov rozvinúť, „

uviedol Oleg Chikarev, zástupca náčelníka zbraňových systémov ústavu.

„Spolupracujeme aj so spoločnosťami špecializujúcimi sa na rôzne prvky bojovej techniky a budeme vytvárať prvky, ktoré podľa nášho názoru budú pomáhať našim vojakom plniť ich úlohy na bojovom poli,“ dodal.

Ruská armáda sa aktívne pripravuje na „výzvy budúceho boja“ a investuje do výskumu a vývoja novej generácie bojových systémov, vrátane exoskeletonov a robotizovaných platforiem. V minulom roku armáda uviedla, že chce, aby roboti a kyborgovia postupne nahradili ľudských vojakov na zemi, vo vzduchu, na mori i vo vesmíre.