Ruské platobné karty majú ambíciu preraziť do sveta

Rusko a Čína nedávno dokončili alternatívne platobné systémy k systému SWIFT, ktoré umožnia im, alebo akémukoľvek národu, aby sa vyhli doláru a prípadným americkým sankciám. V rámci tohto nového systému, kde krajina kontroluje vnútroštátne, ale aj zahraničné platby bolo vytvorené Národné centrum platobných kariet, cez ktoré beží zúčtovanie platieb cez karty a začala sa implementácia vlastného ruského systému platobných kariet „MIR“. Platobné karty formátu „MIR“ v súčasnosti akceptuje už 90% bankomatov a platobných terminálov na území Ruskej federácie. 25. apríla Rusko oznámilo, že plánuje internacionalizáciu svojich kariet pomocou dohody s Mastercard.

V skutočnosti, Rusko je už teraz prepojené s Čínou, ktorá má podobný kreditný/debetný kartový systém známy ako Union Pay a kde táto čínska verzia je už najväčšou platobnou kartou na svete v jednej krajine.

Národný systém platobných kariet Ruska (NSPK) a Mastercard rokujú o spoločných kartách, ktoré majú byť nazývané Mir-Mastercard, ako informovali ruské noviny Vedomosti.

Ak výsledok rokovaní bude pozitívny, podľa tohto zdroja budú NSPK a Mastercard produkovať 40 miliónov kompatibilných kariet. V Rusku bude karta pracovať ako Mir, kým v zahraničí, bude fungovať ako karta medzinárodného platobného systému.
Denník dodal, že ruská centrálna banka a NSPK rokovali s Visa od konca minulého roka. NSPK údajne tiež podpísala dohody o zdieľaní kariet s japonskou JCB, American Express a Union Pay.

Vnútroštátny platobný systém Mir začal pracovať v Rusku od 1. apríla 2015. Systém bol vytvorený potom, čo Visa a MasterCard prerušili fungovanie niektorých kreditných kariet vydaných ruskými bankami v dôsledku amerických sankcií uvalených na Rusko. Mir, ktorý prevádzkuje NSPK, sa snaží zabezpečiť suverenitu národného sektora platobného styku a zabezpečiť spracovanie tuzemských transakcií pomocou ruských bankových kariet – tvrdí Sputnik News.

Ako Rusko a Čína naďalej prehlbujú vytváranie vlastných alternatívnych finančných systémov, ktoré nielen konkurujú, ale dokonca predčia západné modely vyvíjajúce sa dlhú dobu, možnosť, že stále viac krajín a spotrebiteľov prejde na dolárové alternatívy sa stáva veľmi reálnou pravdepodobnosť. A to najmä preto, že Čína má v úmysle využiť svoje systémy počas budovania svojej iniciatívy Silk Road a Rusko takisto v jeho snahe kontrolovať globálne trhy s energiou.

Zdroj : The Daily Economist


Publikovaný

v

,

od

Značky: