Novaja Gazeta informuje o plánoch ruskej armády. Únik informácií a dostupnosť signálu pomocou moderných telefónov ohrozuje bezpečnosť misie, preto sa mení prístup k technológiám.

Ruské ministerstvo obrany sa rozhodlo zorganizovať potlačenie mobilného signálu na území svojich základní v Sýrii. Rozkaz vydal generálporučík Jurija Kuznecova, náčelník 8. oddelenia generálneho štábu.

Rozkaz hovorí, že na základni Hmeimim bude 2G a 3G signál potlačený k 30. marcu 2018 a na všetkých ruských objektoch v Sýrii, vrátane námornej základne Tartus – do 1. júla 2018. Túto úlohu budú mať na starosti jednotky pre elektronický boj.

Podľa zdroja na ministerstve obrany je dôvodom na príkaz generálneho štábu útok dronov na ruské vojenské zariadenia v Sýrii.

Bezpilotné lietadlá, ako je kvadrokoptéra, môžu reagovať na konkrétny signál prostredníctvom volania na telefón,“ vysvetlil.

Vojenský expert, plukovník vo výslužbe Andrej Pajusov v rozhovore s novinármi uviedol, že príkaz na potlačenie signálov možno vysvetliť aj snahou zastaviť únik informácií.

Okrem toho generál Kuznecov nariadil posilniť kontrolu nad telefónmi, notebookmi a tabletami, ktoré si vojaci berú so sebou do Sýrie – colné úrady to musia oznámiť vojenskej polícii. Nie je zrejmé, či ide o úplný zákaz prepravy telefónov.

Vedúci 8. oddelenia generálneho štábu nariadil na základe Hmeimim zvýšiť počet „stálych postov na uskutočnenie otvorených medzinárodných hovorov„. Podľa zdroja na ministerstve obrany sa tým myslia telefónne kabíny.

Vojak sa zapíše do poradovníka a potom vytočí číslo. Volanie je pre príbuzných a priateľov v Rusku zadarmo. Pri  prácovných hovoroch sa používa špeciálna komunikácia,“ uviedol zdroj a poznamenal, že v Sýrii nie je dostatok kabín pre vojakov, takže „v podstate každý volá prostredníctvom mobilných telefónov„.

Kommersant predtým uviedol, že ministerstvo obrany plánuje obmedziť pre  vojenský personál používanie smartfónov s foto- a video-kamerami a funkciou geolokácie z „dôvodov utajenia„. Vojaci budú mať k dispozícii vojenské tlačidlové telefóny bez GPS/GLONASS prijímačov a kamier.

V súlade s odporúčaním, ktoré spracovala 8. oddelenie generálneho štábu, „povolené“ vojenské telefóny sú tlačidlové telefóny: ​​Alcatel OT-1016D, Alcatel One Touch 1020D, Alcatel One Touch 208, Nokia 105, Nokia 105 Dual sim Samsung GT-E1200, Samsung GT -E1272, rovnako ako telefóny TeXet TM-101 a TeXet TN-B219, povedal pre RBC plukovník vo výslužbe Andrej Pajusov.

Povolený tlačítkový telefón Nokia 105. Telefón nemá operačný systém, navigáciu ani kameru.

Tenkí klienti (Thin clients)

Okrem toho Kuznecovov rozkaz nariaďuje hlavnému oddeleniu komunikácie, aby do 1. júna zakúpilo a doručilo ruským ozbrojeným silám približne 1500 terminálov „tenký klient„.

Jedná sa o mobilné zariadenie so zabezpečeným komunikačným kanálom, vysvetlil zdroj na ministerstve obrany.

Medzi mobilným terminálom a databázou je vytvorený šifrovaný kanál. Informácie na oficiálne použitie sú potom prenášané pomocou tohto kanála,“ vysvetlil.

Niektoré z týchto terminálov budú odoslané do Sýrie.