Rusko presúva ťažké zbrane na hranicu so Severnou Kóreou, skúša medzikontinentálne balistické strely a teraz stráži hraničné oblasti, hroziac že sa Moskva pripravuje na novú svetovú vojnu.

Dramatické zábery ukazujú obrovský počet vojakov, ktorí prichádzajú na hranice KĽDR, je to jasná ukážka síľ Kremľa.

Vojaci tiež strážia vrchol neslávne známeho kopca Zaozyonara – kde došlo k historickému stretnutiu medzi Ruskom, Čínou a Kóreou.

Kvôli podobným vojenským manévrom rastú obavy, že Rusko môže zasiahnuť v priebehu súčasnej jadrovej krízy, ktorá sa v tejto oblasti rozrastá. Pchjongjang doteraz neodpovedal na demarš Moskvy.

Kremeľ totiž vyzval severnú Kóreu po posledných raketových pokusoch k zdržanlivosti. Ako už bolo skôr uvedené, tak ruská armáda preváža ťažké zbrane bližšie k hraniciam. A k tomu Rusko otestovalo medzikontinentálnu raketu na strelnici Kapustin Jar v regióne Astrakhan, čo mnohí považujú za varovanie Kim Čong-unovi. V októbri môže byť vykonaný ďalší test s termonukleárnou raketou „Satan-2“.

Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov je presvedčený, že ani USA, ani Pchjongjang nezačnú jadrový útok.

 

„Pokiaľ ale dôjde k takému útoku, potom v Južnej Kórei, Severnej Kórei, Japonsku, Rusku a Číne budú trpieť stovky tisíc nevinných občanov,“ tvrdí Lavrov- šéf ruskej diplomacie.

Pchjongjang zatiaľ neodpovedá na zjavnú zmenu postoja Moskvy.

Nie je to však prvýkrát, čo Putin posilnil vojenskú prítomnosť v regióne. Začiatkom tohto roka bolo vidieť, ako ruskí vojaci presúvajú ťažké zbrane smerom k hraniciam.

Putinove bojové lietadlá bolo vidieť pri cvičných letoch na oblohe nad základňou Centralnaya Uglovaya na území Primorye v Rusku, neďaleko mesta Vladivostok a tak boli stíhačky vzdialené len hodinu a pol letu od Pchjongjangu.

Obavy z vojny dosiahli bod varu potom, čo Trump varoval, že „úplne zničí“ Kimov režim. A Pchjongjang v odpovedi zdôraznil že má právo na jadrové zbrane a označil Trumpa za „psychopata“.