So škandálnym odhalením prišiel v uplynulých dňoch ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Podľa neho nebol Sergej Skripaľ otrávený novičokom, ale látkou BZ. Je to vraj výsledok analýzy švajčiarskeho laboratória Spiez, ktoré analyzovalo vzorku dodanú OPCW.

Švajčiari však tvrdia, že len OPCW má právo komentovať výsledky

Šef laboratória Stefan Mogl konkretizoval toto vyhlásenie pre Neue Zürcher Zeitung. Podľa neho nie je pochýb o tom, že v Anglicku identifikovali novičok

Ale švajčiarsky vedec vôbec nehovorí o tom, čo našli vo švajčiarskej laboratóriu. On hovorí, že vôbec nepochybuje o tom, čo našli jeho anglickí kolegovia.

V podstate dáva najavo, že považuje anglické laboratórium za seriózne. Je to vyjadrenie nie výskumníka, ale politika vedy. Nakoniec je riaditeľom inštitúcie, ktorá je zapojená do medzinárodného biznisu. Musí hrať „podľa pravidiel„.

O samotnom laboratóriu Spiez a jeho náleze však nepovedal ani slovo. Obhajuje výlučne kredibilitu a serióznosť oboch laboratórií.

Zdá sa, že tu niečo smrdí, ak niekto považuje za prioritu brániť sa pri politickom spochybňovaní laboratórií.

Lavrov nespochybnil švajčiarsky nález, ale anglický. Takže Švajčiar obhajuje anglické laboratórium, švajčiarske obhajovať netreba, jej nález nebol spochybnený.

Aké je možné vysvetlenie? Väčšinou býva pravdou to najednoduchšie. Hoci sa OPCW zaklína svojou nestrannosťou, dokonalým výberom a kontrolom pôvodu vzoriek je, zdá sa, že obe laboratóriá neskúmali rovnaké vzorky.

Proste chyba v matrixe.

Obviňovanie Rusov, ktorým sa nečakane podarilo dostať sa na miesto „chemického útoku“ v Doume, z manipulácie, o niečom svedčí. Nikto nesmie vidieť do kuchyne organizácie, ktorú spravuje Západ…

Vyzerá to tak, že situácia zašla príliš ďaleko. Jednoduché vysvetlenia nefungujú. Teda samotný fakt výmeny je logický, ale čo sa za tým skrýva je potom predmetom až príliš temných dohadov.

Komický komentár sa objavil v jednej diskusii na internete

Prípravár vzoriek toho mal moc. Jed pre Skripaľa, jedy pre Doumu do Sýrie, však tí agenti MI-6, čo pracujú u džihádistov na to čakajú ako na božie zmilovanie. Aj nejakí tí feťáci, anglický súd, politici, všetci sa nevedia dočkať, furt nejaké potraviny, vzorky pohánky pripraviť a potom vyhodiť, potom dostali zadanie s nejakou rybou, tiež to potom nechceli. No nepomýľte sa v takom zhone a nepošlite do každého laboratória odlišné vzorky, keď aj čistotu chcú stále rôznu.

Je to fakt zhon a chaos poslednú dobu. A do toho ešte príprava vzoriek na budúcu akciu Bielych prilieb. No nečudujte sa, keď sa do toho vkradne chybička.