RT: Vodca Islamského štátu je po smrti? Analytik naznačil, kto nahradí Bagdádího

Po správach, že vodca teroristickej organizácie Islamský štát Abú Bakr Bagdádí zahynul pri ruskom leteckom útoku, sa množia špekulácie o tom, kto môže nastúpiť do čele samozvaného chalifátu, ak sa Bagdádího smrť skutočne potvrdí. Server RT na margo aktuálnej situácie vyspovedal vojenského analytika Kamala Alama, experta na Blízky východ pôsobiaceho vo výskumnom pracovisku Royal United Services Institute v Londýne.

Mnoho expertov označuje za možného Bagdádího nástupcu dvoch mužov – Ijáda al-Obejdího a Ajád al-Džumajlího. Obaja v minulosti pôsobili ako spolupracovníci zvrhnutého irackého diktátora Saddáma Husajna.

Na rozdiel od Abú Bakra Bagdádího, ktorý mal silné náboženské korene, slúžili   al-Obejdíhi aj Džumajlí v bezpečnostných zložkách sekulárnej irackej strany Baas. Po Spojenými štátmi vedenej invázii, ktorá v roku 2003 odstavila toto zoskupenie od moci, sa obaja pripojili k sunnitským povstalcom, ktorých časť sa následne transformovala práve v Islamský štát.

„Z čisto taktickej perspektívy by to mohlo dávať zmysel,“ odpovedá Alam na otázku, či považuje za možné, aby sa vedenia Islamského štátu chopili niekdajší predstavitelia Saddámovho bezpečnostného aparátu. Vysvetľuje, že potom, čo došlo k rozpusteniu arabskej armády Saddáma Husajna, mnoho bývalých baasistov bolo znepokojených a pridalo sa k sunnitskému povstaniu proti americkým okupačným silám a tiež proti Iránom podporovaným ši’ítským milíciám.

Mnoho z týchto ľudí nemuselo predstavovať ideologických stúpencov islamského štátu či radikálneho islamu všeobecne, ale cítili krivdu, keď museli odísť z irackých vládnych štruktúr a že americkí vojaci postupujú veľmi tvrdo voči arabským sunnitským kmeňom, poukazuje expert. Dodáva, že by mohlo dávať zmysel, ak by niekto chcel zaplniť vákuum po Bagdádím, keďže mnoho vysoko postavených taktických bojovníkov islamského štátu vždy predstavovali bývalí baasisti a členovia Saddámovej Republikánskej gardy.

Myslí si teda Alam, že Spojenými štátmi vedená koalícia mohla takýto vývoj predvídať, keď zvrhla Saddámov režim? „Domnievam sa, že USA a Veľká Británia zaiste ignorovali všetky rady, ktorých sa im dostalo ohľadom rozkladanie irackého štátu, predovšetkým irackých vojenských a bezpečnostných zložiek,“ konštatuje odborník.

Jednou vecou bolo podľa analytika zbaviť sa Saddáma, ale tak systematická deštrukcia irackého štátu, ktorá následne prebehla, okrem iného aj za amerického civilného správcu Paula Bremer, viedla ku katastrofe. Američania, vrátane vtedajšieho ministra zahraničia Colina Powella, úplne ignorovali odporúčania, pripomína Alam.

„Je to určite niečo, o čom hovoril prezident Trump vo svojej kampani, keď kandidoval na prezidenta,“ konštatuje expert v reakcii na otázku, či dôjde v reakcii na vývoj a Iraku, Sýrii a Líbyi k prehodnoteniu americkej politiky zmeny režimov. Trump veľmi jasne hovoril, že v zmenu režimov a presadzovanie amerických hodnôt v iných krajinách neverí a to, k čomu došlo v Iraku, Líbyi a Afganistane, rázne odmietal, pripomína analytik.

Za dobu, kedy je Trump skutočne v úrade, sa zrejme mnohé zmenilo, súdi Alam. Poukazuje, že Spojené štáty posilňujú svoju vojenskú prítomnosť v Afganistane, posielajú ďalších vojakov do Sýrie, zatiaľ čo nový francúzsky prezident Emmanuel Macrona prehlasuje, že odstránenie sýrskeho prezidenta Bašára Asada už nie je prioritou, pretože by nedávalo akýkoľvek zmysel.

V Európe i Spojených štátoch existujú kruhy, ktoré teraz tvrdia, že zmena režimov na Blízkom východe nepomohla, ale naopak priniesla viac chaosu, a teda nie je prospešné odstraňovať stabilné, silné junty a vlády, uzatvára vojenský analytik.


Publikovaný

v

,

od

Značky: