Počas minulých dní boli zverejnené prieskumy verejnej mienky v Nemecku, kde strana Martina Schulza získala čísla, aké ešte nikdy neboli namerané. Vo vnútri strany sa dvíha odpor proti koalícii s CDU/CSU

Portál Die Welt zverejnil čerstvé výsledky prieskumu verejnej mienky. Podľa nich bolo SPD namerané iba 18,5%, čo je ešte o dve percentá menej ako strana dosiahla v parlamentných voľbách. Koalícia CDU/CSU dosiahla 31,5%, takže dokopy disponujú obaja partneri len 50% podporou verejnosti

Sociálni demokrati stratili oproti prieskumu z minulého týždňa jeden bod, čo dokumentuje postupný trend straty podpory. CDU a CSU si stále držia podporu 31,5 percenta

AfD a Die Linke narástli o pol percenta a dosiahli 14 percent a 11,5 percenta. FDP stratila polovicu bodu a teraz je na úrovni 9,5 percenta. Zelení majú desať percent. Ostatné strany spoločne predstavujú päť percent.

Podľa prieskumu na vzorke 2000 občanov od 12. do 15. januára, ak by sa konali voľby minulý týždeň, Jamajská aliancia CDU/CSU, Zelení a FDP by získala 51 percent. Veľká koalícia CDU/CSU a SPD by mala len 50 percent.

Agentúra Forsa zverejnila v pondelok vlastný prieskum. Podľa neho je na tom Únia a SPD lepšie. CDU/CSU by volilo 33 percent a SPD 20 percent voličov. Treťou najväčšou stranou sú Zelení s dvanástimi percentami, pred AfD s jedenástimi, Die Linke a FDP s deviatimi percentami. Agentúra uviedla, že prieskum bol vykonaný 12. januára na vzorke 1006 respondentov s toleranciou štatistickej chyby plus / mínus tri percentuálne body.

Tieto vyýsledky mimoriadne znepokojujú členskú základňu, ktorá bude cez víkend hlasovať na sneme strany v Bonne o tom, či pokračovať v rozhovoroch o koalícii s Úniou, alebo sa vráti do opozície, píše sa v správe agentúry Bloomberg

Martin Schulz obieha jednotlivé spolkové organizácie a snaží sa získať podporu pre pokračovanie rozhovorov na vytvorenie Veľkej koalície.

Niektoré organizácie už dnes dávajú najavo, ako budú hlasovať. Berlínska SPD sa spojila s lídrami v Sasku-Anhaltsku, pri odmietaní ďalšej vlády s Angelou Merkelovou. Predstavitelia strany v spolkovej krajine Brandenbursko koalíciu podporili.

Napriek tomu rozhodne postoj veľkých organizácií. Na sneme sa zúčastní 600 delegátov. Berlín bude nominovať 23 delegátov, Sasko-Anhaltsko šesť, Brandenbursko 10 ale Severné Porýnie Vestfálsko 144 delegátov.