Patrick Linhart odvádza neskutočný kus práce na poli informovania o potravinách, točí vlastné minidokumenty a stal sa za poslednú dobu výraznym a známym kritikom v otazkach kvality potravín. Rozhovor s ním sme si nemohli nechať újsť.  Zhováral sa Michal Šumichrast.

Spĺňajú certifikované farmy štandardy?

Na svojom FB profile som sa stretol s fantastickým a zároveň s vtipným výrokom typu: Chemo-pestovateľ sprejuje cez deň, bio-pestovateľ v noci. Každopádne, máme tu na to úrad platený z našich peňazí, ktorého úlohou je chrániť spotrebitelovo zdravie, tú otazku by som polozil kompetentným. Opýtal som sa ich, ako je možné, že si súkromné firmy udeľujú certifikát BIO, čakám na odpoveď, tam by mala byť ukrytá aj odpoveď na vašu otázku.
Je možne, že Nestlé nie je jedinou firmou, ktorá používa rôzne certifikáty na zastrenie pravdy?

O tom som plne presvedčený. Každopádne, čo sa týka firmy Nestlé, tu môžem hovoriť aj o vlastnej skúsenosti. V čase mojej prvotnej naivity (asi pred jedenástimi rokmi, pokiaľ som sa nezačal bližšie venovať potravinárskym podvodom), som bol pozvaný na pracovný pohovor v pražskej centrále. Nestlé chceli otvoriť nový team, ktorý som mal viest, išlo o marketingovú záležitosť. Po pätnástich pohovoroch som sa prepracoval ako jediný kandidát k záverečnému pokecu s riaditeľkou. Tá sa ma opýtala otázku: Čo by ste urobili s našim výrobkom Granko? Ja som odpovedal „Vrátil mu chut“. Tento pohovor bol zo všetkých 15-tich, absolvovaných v Nestlé ten najkratší, vlastne môj najkratší v živote. To je môj verejný názor na túto spoločnosť. Každopádne je možné, že sa zmenila k lepšiemu, ja momentálne iba vychádzam z toho, čo o nej hovoria ľudia, ktorí sú s ňou v priamom kontakte. A aj to cez ich osobné výpovede v pripravovanej relácii o potravinách.
Čo môže spraviť bežný človek aby nejako pomohol, a túto pomoc by aj pocítili daný pracovníci?
Nakupujte domáce produkty, o ktorých naozaj vieš, že sú poctivé a domáce. Nájdete ich určite vo všetkých obchodoch, ale je dobre si hľadať aj alternatívy a podporiť priamo lokálnych predajcov.
Riešil by bojkot nákupu produktov Nestlé takéto neľudské zaobchádzanie?
Nebol by prvý. Každopádne je potrebné poukázať na dokumenty dostupné na internete, osobne mám iba jednu spomínanú skúsenosť, čo sa týka pohovoru.

Nie sú však v prvom rade problémom zákony v daných krajinách, ktoré nechránia pracujúcich alebo aj napríklad takéto deti?

Áno, sú, ale cela cesta nezačína od firmy, ale od spotrebitela, ktorý podporuje jej prežitie.