„Európski lídri boli nútení zobrať na vedomie svoju vlastnú bezvýznamnosť a preto sa obmedzili na potlesk, bez toho aby uskutočnili minimálnu spoločnú diskusiu o možných následkoch týchto udalostí,“ napísal známy politik v úvodníku nedeľného vydania rímskych novín Il Messaggero, na margo raketového útoku USA v Sýrii.

Podľa Prodiho, „americká reakcia na krutú sýrsku chemickú vojnu radikálne zmenila politickú hru na planéte“, a to aj napriek tomu, že táto vojenská operácia nemala reálne ciele okrem marketingových vo vzťahu k domácej americkej politike. Expremiér poukázal v tejto súvislosti, že hlavným politickým aspektom tohto podujatia je americké varovanie Rusku.

„Bolo to úplne jasné varovanie: Spojené štáty nie sú pripravené prenechať Rusku vedúcu úlohu, ktorú sa Putinovi podarilo vydobyť v takej citlivej oblasti, ako je Stredný východ,“ tvrdí známy európsky politik.

Prodi, upozornil na skutočnosť, že americký prezident, Donald Trump sa postaral, aby varoval Moskvu pred raketovým útokom, „ale nezdá sa, že by vykazoval rovnakú citlivosť vo vzťahu k čínskemu prezidentovi Si Tin-Ping, ktorý bol jeho hosťom na Floride v čase , kedy rozhodoval o vojenskej akcii v Sýrii „.

Podľa jeho názoru“ Čína nezabudne na túto urážku „. Predtým Biely dom oznámil, že Trump informoval Si Tin-Pinga až v momente raketového úderu na Sýriu.

Podľa Prodiho hlavným výsledkom raketovom útoku v Sýrii získal Trump najmä body v domácej politike, pretože „neistý a prehrávajúci prezident sa stal vrchným veliteľom, ktorý je schopný potvrdiť americké vedenie vo svete“.