V nasledujúcich dňoch sa obdivovatelia aj zarytí odporcovia ruského prezidenta Vladimira Putina môžu tešiť na detaily z jeho života.

Svetoznámy režisér Oliver Stone o ňom totiž nakrútil štvordielny dokument, ktorého prvá časť bude zverejnená budúci týždeň. Agentúra Bloomberg ale už prezradila niečo z obsahu. Čo nové sme sa o Putinovi a Rusku dozvedeli?

Režisér filmov JFK a Wall Street, Oliver Stone, sa mal možnosť od júla 2015 do februára tohto roku stretávať s Vladimirom Putinom s cieľom poskytnúť divákom vo svojom dokumente sondu do života jedného z najmocnejších a najtajomnejších mužov planéty. Nový dokument tak ponúkne exkluzívny pohľad „pod pokrievku“ bývalého agenta KGB, ktorý vládne Rusku už viac ako 17 rokov.

Putin v dokumente „The Putin Interviews“ svojim vyjadrovaním príliš nezaostáva za americkým „kolegom“ Donaldom Trumpom. Pri prechádzke Kremľom vysvetľuje režisérovi jeden zo základov jeho úspechu. „Nie som žena, takže nemám zlé dni. Nechcem tým nikoho uraziť, tak to proste v živote chodí. Sú tu určité prirodzené zákonitosti, „obhajuje svoju kontroverzný tézu ruský prezident.

V snímke figuruje aj denná rutina významného štátnika. Ten nedá dopustiť predovšetkým na svoju fyzickú kondíciu. Každý deň posilňuje a pláva. Ako správny Rus potom čoraz častejšie hrá hokej. Jedna z ústredných tém rozhovorov v dokumente bol aj kontroverzný prípad Edward Snowden.

„Náš prvý kontakt s pánom Snowden bol v Číne. Rusko ponúklo tomuto človeku azyl, pretože nám bolo povedané, že je to osoba, ktorá bojuje proti porušovaniu ľudských práv, „uviedol Putin.

Oliver Stone sa vo svojich otázkach samozrejme nemohol vyhnúť ani téme Spojených štátov a rôznych konšpiračných teórií. Jednou z jeho otázok bolo, či „sa Wall Street aktívne pokúša zničiť ruskú ekonomiku v záujme Spojených štátov amerických“. „Nie, jediný kto v nás vidí súpera, sú americkí politici,“ odpovedal Putin.

Poslednou zaujímavou témou, ktorú Bloomberg odkryl, bola otázka diskriminácie homosexuálov v Rusku v spojitosti s návrhom zákona z roku 2013 o zákaze propagandy gayov. „Nemáme tu žiadne reštrikcie alebo niečo podobné. Na rozdiel od niektorých štátov islamu, kde homosexuálne jedinci čelia trestu smrti, „objasnil Putin.

Oliver Stone sa ho vzápätí s nadsádzkou spýtal. „Sprchovali by ste sa v ponorke vedľa gaya?“ Putin s úsmevom odpovedal. „Preferoval by som s ním do tej sprchy neísť, prečo ho provokovať? Na druhú stranu, som predsa majster v džude v skvelej fyzickej kondícii. „

(Článok vyšiel na ROKLEN24 ako komentrár)