Zakladateľ firmy Microsoft Bill Gates by chcel zdaniť robotov, ktorí budú pracovať miesto ľudí. Navrhuje ich zaťažiť daňou na podobnej úrovni ako zamestnancov pracujúcich v továrni. Európsky komisár Andrus Ansip ale pre televíziu CNBC vysvetlil, prečo považuje tento návrh za chybný a nevyhovujúci.

„Ak človek urobí prácu v továrni za 50 tisíc, jeho príjem sa zdaní. Pokiaľ bude robot robiť tú rovnakú prácu, väčšina by predpokladala, že bude zdanený na podobnej úrovni, „vyhlásil predtým Gates. Nedávno tiež povedal, že ak by bol mladý, sám by sa začal angažovať v odvetví umelej inteligencie.

Andrus Ansip je zástupcom pre jednotný digitálny trh (Digital Single Market) v Európskej únii a podľa jeho slov, ktorá zaznela na konferencii vo Viedni, rozhodne s americkým miliardárom nesúhlasí. Na adresu Gatesovho nápadu reagoval: „V žiadnom prípade! „

„Cieľom zdanenia nie je len vybrať peniaze, ale tiež napríklad zvýšiť platy učiteľom a polícii. Plne súhlasím s tým, že musíme zdaniť položky zlé pre zdravý životný štýl ako fajčenie, znečistenie, alkohol, ale rozhodne nie tie pozitívne, „uviedol eurokomisár. Vzápätí dodal, že jedným z dôvodov je, že by tento krok mohol pribrzdiť vývoj a použitie umelej inteligencie v Európe.

Ansip na konferencii vo Viedni taktiež čelil tlaku otázok ohľadom základného nepodmienečného príjmu, keď všetci obyvatelia jednej krajiny dostávajú pravidelné peňažné dávky v rovnakej výške, a to bez akýchkoľvek podmienok. Estónsky eurokomisár povedal, že tento spôsob sociálnej politiky nepodporuje. Ďalej potom varoval, že by nielen ľudia, ale predovšetkým politici mali byť pripravení na dopad umelej inteligencie na trh práce.

„Povedal by som, že ľudia majú dôvod sa báť. Verím ale v pokrok. Ten vždy vytvoril viac pracovných miest, než ich zničil. Pokrok nemôžeme zastaviť, „dodal.