V posledných týždňoch sa v USA stále hlasnejšie šíria zvesti o možnom obvinení Donalda Trumpa kvôli jeho kontaktom s Ruskom a poskytovaní (možno tajných) informácií.

Ak tam došlo k výmene naozaj výbušných informácií, bola by to vlastizrada. Ak by sa to skutočne preukázalo, bol by to začiatok toho najrýchlejšieho impeachmentu, aký sme kedy videli,“ komentoval prípad pre server Business Insider napríklad už minulý mesiac Thore D. Hansen, insider z finančného sektora a autor politických thrillerov, ktorý má kontakty s americkými tajnými službami.

Podľa výroku, ktorý na svojom twitterovom účte zverejnil Jon Cooper, predsedu „Demokratickej koalície proti Trumpovi“ (Democratic Coalition against Trump, DCaT), by Trump mohol takémuto procesu predísť. Cooper sa odvoláva na zdroje z Bieleho domu a tvrdí, že pracovníci Bieleho domu sa pripravujú na odstúpenie Trumpa. Otázkou vraj nie je či, ale kedy odstúpi.

Kladie si pritom otázku, či bude musieť odísť aj viceprezident Mike Pence. Organizácia DCaT vznikla na začiatku roka 2016 s cieľom zabrániť tomu, aby sa Trump stal prezidentom a vo svojej protitrumpovskej činnosti pokračuje aj dnes. Vytvorila napríklad aj aplikáciu „Boycott Trump App„. Cooper navyše v minulosti viedol volebnú kampaň bývalého prezidenta Baracka Obamu v štáte Long Island.

Cooperov tweet zaznamenal tiež americký spravodajský server ir.net, ktorý však možnosť, že Trump odstúpi, považuje za málo pravdepodobnú. Podľa neho nemá prezident čo stratiť, keď bude jednoducho len čakať, či k tzv. impeachmentu dôjde. V najhoršom prípade by mohol odstúpiť operatívne aj potom, čo bude obvinený, aby sa vyhol oficiálnemu výsluchu a tým spojenému zverejneniu všetkých obvinení.

Server ir.net zároveň špekuluje, čo by sa stalo, keby odišiel aj viceprezident Mike Pence. Potom by totiž do prezidentského kresla zasadol muž číslo tri v Bielom dome, Paul Ryan. Špekulácie o odchode viceprezidenta sa rozvírili najmä po správe CNN, že si Pence najal vlastného právnika, ktorý ho má v súvislosti s ruskou aférou zastupovať.

Ak by sa Pence v prípade odstúpenia Trumpa stal prezidentom, pokračoval by zrejme v presadzovaní plánov svojho predchodcu. Ak by sa však do prezidentského úradu dostal Ryan, leteli by podľa serveru ir.net Trumpove sľuby oknom. Napriek tomu by však ani ním ako prezidentom nebola väčšina Demokratov práve nadšená a server tak prichádza s otázkou, či by nakoniec nedošlo na nové voľby.

Súd by koniec koncov mohol dospieť k záveru, že ruské zásahy prispeli k Trumpovmu víťazstvu vo voľbách a Republikáni sú tak pri moci neoprávnene. S takým prípadom však zatiaľ podľa servera americká legislatíva nepočíta, takže by v tom prípade opäť všetko záležalo na rozhodnutí sudcov.

(Článok pôvodne vyšiel ako autorský komentár na ROKLEN24)