Úvodné vety návrhu dohody demokratickej parlamentnej i mimoparlamentnej opozície sú  všeobecné frázy. Ako keby iné strany boli nedemokratické. Neboli to náhodou poslanci SaS, čo všetci do jedného hlasovali za Žitňanskej zákon proti slobode slova ?

Dnes už je viditeľné, že sabotovanie presídľovania migrantov na Slovensko je hlavným, alebo minimálne jedným z hlavných dôvodov súčasnej snahy odvolať vládu Róberta Fico. Logicky sa potom od novej vlády očakáva iný postoj v tejto veci.

Presídľovanie migrantov, alebo inak povedané solidárne sa správanie v rámci EU, je to, čo musí nová vláda splniť, ak sa nemá dostať do tej istej situácie, v akej je teraz vláda Róberta Fica.

Dnes je v EU veľký spor ohľadom presídľovania migrantov. Prichádza k vyhrážkam medzi štátmi,  navrhujú sa sankcie. Sú tu už aj žaloby na presídľovanie migrantov odmietajúce krajiny.  Bolo by naivné si myslieť, že požiadavka na presídľovanie migrantov nehrá úlohu v súčasnom vývoji na Slovensku.

V tejto súvislosti by bolo zaujímavé vidieť ten etický kódex, ktorý bude prílohou dohody a ktorý by mali povinne podpísať všetci kandidáti strán „dohody“. Bude tam aj bod o neprípustnosti „xenofóbie“ ?

Ako sú na tom v tejto veci strany prizvané k podpisu zmluvy ?

SaS – strana v roku 2016 vystupovala proti kvótam a presídľovaniu migrantov. Richard Sulík dnes už otočil, hovoril o tom, že počet 8000 presídlených nie je problém, ani keby sa udial už zajtra. Má ale obavy, aby to číslo 8000 neskôr cez ďalšie požiadavky nenarástlo do nezvládnuteľných rozmerov (zdroj). Už samotné smerovanie strany do koalície so stranami typu Progresívne Slovensko ukazuje zmenu politiky SaS v tejto otázke.

Igor Matovič, OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti –  v mnohom ťažko čitateľný subjekt, ale v poslednej dobe sa prezentuje za presídľovanie migrantov na Slovensko.

SME Rodina – Boris Kollár – strana verejne prejavuje k presídľovaniu migrantov na Slovensko negatívny postoj. Stotožnenie voličov s týmto postojom dostalo stranu do parlamentu. Spolupráca so subjektami, ktoré podporujú presídľovanie migrantov na Slovensko, dokonca prípadná účasť v takejto vláde, stranu a jej voličov dostanú do podobnej situácie, v akej bola #Sieť po vstupe do vlády Róberta Fica

Kresťansko demokratické hnutie – je za presídľovanie migrantov na Slovensko

Strana maďarskej komunity – strana nepodporuje presídľovanie migrantov na Slovensko. Samotná strana a hlavne jej voliči sú smerovaní ideami Viktora Orbána. Vstup do koalície „vítačov“ by bol pre stranu zničujúci, stratila by tak voličov ako aj podporu Viktora Orbána

Progresívne Slovensko – na Slovensku asi niet inej strany, ktorá by vnímala migračné toky tak pozitívne, až s nadšením, ako PS.

Spolu – Občianska demokracia, Občianska konzervatívna strana, Nova – ak by došlo k hlasovaniu o presídľovaniu migrantov na Slovensko, dá sa od predstaviteľov týchto strán očakávať hlasovanie za presídľovanie

Uvidíme, kto z pozvaných Dohodu demokratickej parlamentnej a mimoparlamentnej opozície podpíše. Naplnenie jedného z cieľov, ktorý je v pozadí tlaku na vládu Róberta Fica – prístúpenie k presídľovaniu migrantov na Slovensko, je pravdepodobne neprijateľné pre Stranu maďarskej komunity a problémové pre SME Rodina – Boris Kollár.

zdroj: FB – Richard Sulík

reakcia Milana Krajniaka nie je oficiálnou reakciou strany, ale naznačuje veľa