Ruský prezident Vladimir Putin sa v Kremli stretol s bývalým šéfom americkej diplomacie Henrym Kissingerom, informuje Reuters.

Téma ich rozhovoru nie je známa. Kissinger ale pred tromi dňami na konferencii v Londýne varoval pred pokračujúcim vzďaľovaním Ruska od jeho západných susedov. Zároveň ale vyjadril názor, že Putin nakoniec bude usilovať o spoluprácu s nimi.

Kremeľ ku štvrtkovej schôdzke iba uviedol, že Kissinger prišiel do Ruska na výročne expertné fórum Primakov Readings nazvanej po bývalom ruskom premiérovi.

Minulý mesiac sa Kissinger zišiel s Trumpom. Ten sa má prvýkrát osobne stretnúť s Putinom budúci týždeň na okraj summitu G20 v nemeckom Hamburgu.

Ruskí činitelia sú podľa Reuters sklamaní z nedostatku dialógu na vysokej úrovni medzi Moskvou a Trumpovú vládou.

Trump je vraj zviazaný domácou opozíciou, ktorá ho môže ľahko napadnúť, ak by urobil ústretové kroky voči Moskve. Vzťahy medzi Ruskom a USA sú napäté najmä kvôli odlišným postojom k riešeniu konfliktov na Ukrajine a v Sýrii.

Kissinger (94) je stále veľmi uznávaným zahraničnopolitickým expertom. Šéfom diplomacie USA bol v rokoch 1973 až 1977. Ako poradca prezidenta Richarda Nixona vytvoril súkromný komunikačný kanál s vtedajším sovietskym veľvyslancom vo Washingtone Anatolijom Dobrynin. Podľa historikov tak prispel k uvoľneniu počas studenej vojny.

Kissingerovi, ktorý je nositeľom Nobelovej ceny mieru aj Rádu Tomáša Garrigua Masaryka, prezývali Machiavelli kvôli jeho obľube „Realpolitik“.

Niektorí mu vyčítali aj porušovanie ľudských práv, ktorého sa mal dopúšťať podporou diktátorov, ktorí vyhovovali americkým záujmom.