Vyberte položku Stránka

REUTERS: Novatek vraj ponúka plyn za polovičnú cenu než Američania

REUTERS: Novatek vraj ponúka plyn za polovičnú cenu než Američania

Agentúra Reuters informovala o konferencii IP Week v Londýne, kde vystúpil hlavný finančný riaditeľ spoločnosti Novatek. Mark Gyetvay spomenul, že firma predáva plyn za menej ako polovicu ceny amerického.

Spoločnosť Novatek podľa agentúrnej správy v minulom roku navýšila vďaka výrobe skvapalneného zemného plynu v podniku Yamal LNG v Arktíde svoj zisk o 2,5miliardy dolárov.

Novatek, ktorý kontrolujú Leonid Michelson z pozície riaditeľa a obchodník Genadij Timčenko, spustil v decembri 2017 projekt výroby LNG s kapacitou 16,5 milióna ton. Timčenko je často označovaný ako priateľ ruského prezidenta Vladimíra Putina.

Moskovské akcie spoločnosti Novatek, najväčšieho ruského výrobcu plynu, ktorý nie je vo vlastníctve štátu, vzrástli o 1,3 percenta.

Ďalšími zainteresovanými stranami v arktickom projekte sú najväčšia francúzska energetická spoločnosť Total, ktorá vlastní akcie Novateku, ako aj čínska spoločnosť CNPC a Fond hodvábnej cesty.

Spojené štáty doteraz neukladali sankcie na výrobu skvapalneneného plynu voči ruským spoločnostiam. V poslednom čase sa však táto možnosť objavila na programe dňa.

Hlavný finančný riaditeľ spoločnosti Novatek Mark Gyetvay povedal, že spoločnosť by v tom prípade mohla v Rusku vybudovať všetky zariadenia a technológie, aby sa zabezpečila. „Neostaneme rukojemníkmi amerických sankcií,“ povedal na konferencii IP Week v Londýne.

Sumarizoval výsledky spoločnosti pri predaji plynu v minulom roku. Povedal, že spoločnosť Novatek dokázala dodať LNG do Európy za 3,15 dolárov za milión britských tepelných jednotiek (mmBtu). Uviedol, že je to oveľa nižšia suma v porovnaní so 7 až 8 dolármi amerických výrobcov. Je to vraj dokonca aj nižšia suma než priemerná cena, za ktorú predáva Gazprom plyn v Európe. Gazprom očakáva za svoj plyn v tomto roku minimálne 230 dolárov za 1 000 kubických metrov, čo je v prepočte na tepelné jednotky 6,4 USD za mmBtu.

Reuters však tvrdí, že uvedená cena je zrejme odvodená od bežných futures kontraktov spoločnosti Cheniere Energy s prirážkou 15% a cenou 3 doláre na mmBtu za skvapalnenie

Gyetvay tvrdí, že Novatek ťaží plyn pri cene cene 10 centov za mmBtu v porovnaní s 3 dolármi v USA a plyn skvapalňuje za 50 centov v porovnaní s 3 dolármi v Amerike.

Ruský plyn bude voči plynu z Mexického zálivu mimoriadne konkurencieschopný,” povedal.

Reuters oponuje, že jeho prezentácia nie je presná, keďže v bridlicových regiónoch sa plyn ťaží za cenu menšiu ako 25 centov za mmBtu a občas sa predáva za negatívnu cenu, čiže producent plynu vám zaplatí, ak od neho odoberiete plyn. Ak sa ťaží len ropa, plyn sa spaľuje

Poznámka editora: Táto časť je zo strany agentúry Reuters mimoriadne zavádzajúca. Pre dopravu plynu do skvapalňovacích závodov nie je v USA vybudovaná vyhovujúca infraštruktúra. Preto je veľký problém plyn dopraviť z miesta ťažby na stredozápade USA do Mexického zálivu, kde sa následne skvapalňuje. Sankcie na oceľ, ktoré vypísala vláda Donalda Trumpa ešte viac predražili ceny potrubí a cena plynu v mieste skvapalnenie potom zrejme oveľa viac odráža realitu ako cena plynu v mieste ťažby. Okrem toho EIA, čo je americká energetická agentúra zakazuje spaľovanie plynu, čo núti ťažiarov plyn ponúkať aj so stratou, ak chcú dostať ropu.

Gyetvay tiež povedal, že spoločnosť Novatek navýšila svoje plány na výrobu LNG z morského šelfu. V predchádzajúcich plánoch sa spomínalo, že do roku 2030 bude Novatek produkovať 50-57 miliónov ton. Dnes sa hovorí o čísle 70 miliónov ton ročne.

Poznámka editora: Novatek plánuje zaviesť lokalizované technológie skvalňovania, ktoré umožnia do budúcnosti nezávislú produkciu. Podľa agentúry RIA začala minulý rok v projekte Yamal LNG stavba štvrtej skvapalňovacej linky. Jej kapacita nebude ani milión ton LNG ročne. Ale celá technológia bude ruská. Po dokončení pilotného projektu lokalizácie budú už na ruských základoch postavené projekty Yamal LNG-2 resp. Yamal LNG-3, ktoré budú ešte väčšie, než je súčasná produkcia

Najväčší výrobca LNG Katar produkuje 77 miliónov ton ročne a do polovice budúceho desaťročia chce zvýšiť výrobu na 110 miliónov ton

Ďalšia veľka firma Shell sa mieni takisto zúčastniť súčastného boomu LNG spolu s Rusmi. Štátny gigant Gazprom vytvoril spolu so Shell konzorcium, kde obe strany majú po 50%. Gazprom si mieni na základe tohto projektu osvojiť technológie firmy Shell pri skvapalňovaní plynu.

Kvalitné a efektívne technológie na veľkopriemyselné skvapalňovanie plynu dnes vlastní len pár firiem vo svete – hlavne veľké ťažobné spoločnosti ako Exxon, Shell, Total. Uvedené spolupráce s týmito firmami a vyvinutie vlastného know-how umožnia izolovať Rusov od akýchkoľvek ďalších amerických sankcií v oblasti LNG.

O autorovi

Príspevky za Február

Pin It on Pinterest

Share This