Premiérka Theresa Mayová v pondelok uzavrela dohodu o podpore svojej menšinovej vlády tým, že sa dohodla na poskytnutí dodatočných finančných prostriedkov pre Severné Írsko vo výške najmenej 1 miliarda libier (13 miliárd dolárov) na oplátku za podporu najväčšej protestantskej strany v provincii Demokratickej únie, informuje Reuters.

Po viac ako dvoch týždňoch rozhovorov a nepokojov, ktoré vyvolali neúspešné voľby 8. júna, má teraz parlamentné čísla na to, aby predniesli rozpočet a lepšiu šancu na prijímanie zákonov, ktorými by Británia mohla odísť z Európskej únie.

Mayová a líderka Demokratickej únie (DUP) Arlene Foster predsedali podpísaniu trojstranného záväzku tzv. Dohody o „dôvere a ponuke“, ktorá je nejakým spôsobom obdoba formálnej koaličnej dohody.

Znamená to, že desať zákonodarcov DUP bude teraz hlasovať spolu s 318 konzervatívcami, čím je zaistená väčšina 3 hlasov 650 člennom parlamente a istota v debate o rozpočte, legislatívnej agende, návrhoch dôvery v jednotlivých krokoch Brexitu.

Na druhej strane Theresa Mayová súhlasila s tým, že v Severnom Írsku DUP získa viac ako 1 miliardu libier (1,3 miliardy dolárov) na ďalšie financovanie v priebehu dvoch rokov, pričom sa dohodlo na zvýšení dôchodkov o najmenej 2,5 percenta ročne a na udržanie univerzálnych platieb pre starších ľudí.

„Vítam túto dohodu, ktorá nám umožní spolupracovať v záujme celého Spojeného kráľovstva, dáva nám istotu, ktorú potrebujeme, keď sa pustíme do nášho odchodu z Európskej únie a pomáhame budovať silnejšiu a spravodlivejšiu spoločnosť doma , “ Povedala Theresa May vo vyhlásení.

Mayová prepojila dohodu s pokusom ukončiť politickú krízu v Severnom Írsku tým, že stanovila, že peniaze budú prepustené iba výkonnému riaditeľovi v Belfaste, čím sa zvýši tlak na DUP, aby sa dohodli so svojimi katolíckymi nacionalistickými súpermi.

Hovorca konzervatívnej strany však povedal, že bude existovať mechanizmus na to, aby sa peniaze uvoľnili prostredníctvom poradného výboru, a to aj bez dohody o obnovení zdieľania moci.

„Konzervatívna strana uznala nárok vyšších finančných prostriedkov v Severnom Írsku, vzhľadom na našu jedinečnú históriu a okolnosti v posledných desaťročiach,“ povedala vedúca predstaviteľka DUP Fosterorvá novinárom na Downing Street a dodala: „Vítame túto novú finančnú podporu vo výške 1 miliardu libier.“