Krok za krokom a tému po tému bude treba podľa predsedu Európskej rady Donalda Tuska postupovať pri zmenách existujúcej podoby Európskej únie. Píše český portál E15.cz

Tusk v piatok v Tallinne po štvrtkovej večeri, pri ktorej vrcholní predstavitelia únie debatovali o budúcnosti európskej integrácie, uviedol, že do dvoch týždňov príde s konkrétnym pracovným plánom obsahujúcim množstvo bodov, o ktorých budú musieť šéfovia štátov a vlád členských krajín únie rozhodnúť tento a budúci rok.

„Okrem iného bude obsahovať spustenie trvalej posilnenej spolupráce v obrane do konca roku 2017, summit eurozóny v decembri k ďalšiemu prehĺbeniu hospodárskej a menovej únie s dôrazom na dokončenie bankovej únie,“ informoval po summite v Tallinne Tusk pred novinármi.

Spomenul tiež summit, ktorý bude za bulharského predsedníctva EÚ usporiadaný s krajinami západného Balkánu.

Podľa informovaných diplomatov je cieľom iniciatívy predovšetkým určenie, ako presne by mali štáty únie k nadchádzajúcim debatám o budúcnosti a reformách EÚ pristúpiť.

Tusk zdôraznil, že pokiaľ ide o novú podobu únie a eurozóny, je potrebné predovšetkým hľadať „skutočné riešenia skutočných problémov“, postupovať krok za krokom a pritom zachovať jednotu všetkých členských krajín. „Urobím všetko, čo bude v mojich silách, aby som udržal jednotu Európy,“ vyhlásil Tusk na tlačovej konferencii.

Už v piatok vo veci začal konzultácie, hovoril s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, premiérmi Bulharska Bojko Borisovom a Chorvátska Andrejom Plenkovicem a estónskym premiérom Jüri Ratasom. V pláne má v najbližších dvoch týždňoch kontaktovať všetky únijné krajiny.

Merkelová pred novinármi ocenila, že dôležitá diskusia o reformách dostáva novú dynamiku. Tému vraj chce so sebou preniesť na nastávajúcich rozhovoroch o nemeckej koaličnej vláde tak, aby Nemecko malo jasný postoj vo chvíli, keď sa rokovania v EÚ začnú venovať detailom. Tiež francúzsky prezident Emmanuel Macrona pred novinármi ocenil „novú metódu“, ktorú sa šéf summitov Tusk rozhodol využiť, aby rokovania o zmenách EÚ urýchlil.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker poznamenal, že rok 2024 by mohol byť dobrým dátumom, kedy by teraz zvažované reformy únie mohli byť dokončené. Rovnaký rok uviedol v polovici mesiaca pred europarlamentom.

Podklady, ktoré Junckerov tím poskytol novinárom, obsahujú špecifickejšie termíny niektorých navrhnutých zmien. Napríklad veľký súbor návrhov na prehĺbenie hospodárskej a menovej únie predloží komisia v decembri. Zahŕňať by mal návrh, aby rozpočet EÚ obsahoval oddiel súvisiaci s eurozónou, s peniazmi vyčlenenými napríklad na pomoc so štrukturálnymi reformami krajinám, ale aj na prípravu krajín mimo eurozóny na vstup.

V decembri tiež komisia príde s návrhom na vznik funkcie európskeho ministra hospodárstva a financií, ktorý by bol podpredsedom komisie a tiež riadil ministerská rokovania.

Podľa nemeckého magazínu Stern.deMerkelová požiadala, aby do reformnej agendy boli začlenené „digitálne zmeny a otázky migrácie a azylu. „

„Francúzsko dostalo to, čo chce“, povedal Macron na summite. V priebehu ďalších rozhovorov by sa Európa nemala „stratiť v technických diskusiách“. Reforma musí byť dosiahnutá v roku 2018. „Je to príliš neskoro za päť alebo desať rokov.“ – vyhlásil Macron.