Rádio FM sa mení na RAP Rádio Apolitickej Plurality (satira)

Po mimoriadnom úspechu relácie Chrobák v hlave po vstupe Fedora Blaščáka do služieb Progresívneho Slovenska, politické strany si uvedomili svoju zodpovednosť za kvalitu verejnoprávneho priestoru. Preto všetky politické strany ponúkli Rádiu FM svoje najlepšie kádre.

[sociallocker][/sociallocker]

Vedenie rádia sa príležitosti skvalitniť svoje vysielanie chopilo veľmi ochotne a iniciatívne. Na základe volebných výsledkov a tým aj implicitného prieskumu verejnej mienky je zrejmé, čo a kto poslucháčov bude motivovať naladiť si vlny rádia. Preto sa s okamžitou platnosťou mení programová štruktúra a priestor na apolitickú reláciu dostane každá politická strana zhruba na základe váhy, ktorú jej určili slovenskí poslucháči vo voľbách, Rádio FM sa premenuje na RAP – Rádio Apolitickej Plurality, familiárne RAPko.

Takže odteraz sa budeme stretávať s pravidelnou apolitickou reláciou Antona Hrnka, člena SNS, kde sa so svojimi hosťami bude baviť o histórii Slovenska, rovnako zo SNS budeme s Jaroslavom Paškom rozoberať témy školstva. Ich apolitický predseda strany Andrej Danko bude radiť verejnosti ako prekonávať svoje nedostatky fixáciou na ikonické symboly ako napríklad znaky mužnosti.

Vojtech Bugár z Mostu zas bude odovzdávať verejnosti svoje cenné skúsenosti z národnostnej politiky a jeho kolegyňa Edita Pfundtner za zas bude zamýšlať nad témami právnej stránky poisťovníctva. Lucia Žitňanská taktiež zo strany Most-Híd bude rozoberať právne a taktické otázky zmeny vzťahov.

Vo svojej apolitickej relácii využije Róbert Fico zo strany Smer-SD svoje mimoriadne bohaté kontakty z mnohými osobnosťami verejného aj politického života a bude sa snažiť poslucháčom ukázať pestrosť záujmov, ktoré musí apolitický verejný činiteľ zohľadňovať. Neľahkú úlohu budú mať aj jeho apolitickí spolustraníci Erik Tomáš, Jana Vaľová, Róbert Kaliňák, Ľubomír Vážny a Ľuboš Blaha pri snahe v ťažkej konkurencii zaujať. Erik Tomáš si bude pozývať hlavne hostí z mediálnej oblasti, Róberta Kaliňáka zaujíma oblasť verejného stravovania, Jana Vaľová je zas mimoriadne aktívnou ženou v dnes tak populárnej téme time managementu. Ľubomír Vážny bude radiť motoristom a asi málokoho udiví, že Ľuboš Blaha bude hľadať odpoveď na otázku, či už naša generácia bude žiť v komunizme.

Opozičné strany okrem SaS dostali priestor po dve relácie. Za SaS bude hviezdiť Richard Sulík, Peter Osuský a Martin Klus. Richard Sulík ako už tradične bude radiť pri varení, Známy cestovateľ Peter Osuský bude viesť programy o prežití a Martin Klus so svojou láskou k alpinizmu bude zastupovať extrémne športy.

Povestný ľudomil Igor Matovič z OĽaNO bude rozoberať historické súvislosti ktoré viedli a dokonca v niektorých rozvojových krajinách ešte stále vedú k detskej práci, jeho kolegyňa Sylvia Shahzad dá priestor mystickým témam Orientu.

Borisa Kollár zo Sme rodina by sme si zrejme nevedeli predstaviť inde ako na mieste online zoznamky a Milan Krajniak bude sprievodcom po svete bojových umení.

Marián Kotleba z ĽSNS má široký záber, ale asi najviac ho zaujímajú branno-bezpečnostné témy. Na druhej strane jeho  kolegu Milana Mazureka zas zaujímajú ochranárske problémy.

Z mimoparlamentných strán budú mať zastúpenie KDH Alojza Hlinu s pravidelným okienkom pre domácich kutilov a stavbárov „Čo nové dnes zamurujeme?“ a SMK s národnostnou reláciou v maďarčine a besedou o nadväzovaní medzinárodnej družby, Strana SMK zatiaľ meno stále redaktora neuviedla vzhľadom veľmi rýchle zmeny v obsadení vedenia strany.

Ako je zo stručného prehľadu a obsahu relácií zrejmé, žiadna strana nebude preferovaná, bude dodržaná pluralita na základe volebného prieskumu poslucháčov. Všetky relácie sú samozrejme apolitické, lebo RAP-ko je verejnoprávne médium.


P.S. Úvaha je samozrejme hlúposť

Ale niektorí čitatelia sa ozvali, že v apolitickej relácii napr. o kultúre nie je možné niekoho „diskriminovať“ za to, čo bude vo voľnom čase robiť. Vraj je možné, aby externý redaktor ako bol Fedor Blaščák z minulého článku, viedol nejakú málovýznamnú reláciu a zároveň pritom „kopal“ za nejakú politickú stranu.

nikdo nieje nestrany, ale v praci by to nemal davat najavo. To rovno mozes odobrat policajtom a vojakom hlasovacie pravo, lebo tym vyjadruju svoju politicku prislusnost. a tam je to ovela nebezpecnejsie ako u nejakeho hlasu v radiu. este u takeho co pocuva menej ludi nez SV.

nie. ako externista nemusi byt nestranny. okrem toho nerobi ziadnu politicku relaciu a nezastituje sa menom rtvs. chapes, volaju ho iba na jednu specialnu relaciu. je to vsetko v kodexe. myslim, ze sa chytate banalit, na celej rtvs su ovela zaujimavejsie ine veci.

Preto bolo nutné ukázať, že tento prístup nie je možný. Keď sa uvoľnia stavidlá a ktorýkoľvek politický predstaviteľ ktorejkoľvek politickej strany bude mať reláciu vo verejnoprávnom médiu, potom si môžu aj ostatné politické strany nárokovať za rovnakých podmienok pridelenie relácie. Bez ohľadu na to, ako to vnímajú podaktorí čitatelia, politické strany to budú vnímať ako konkurenčnú výhodu jednej strany. A budú chcieť rovnaký prístup, len z opačnej strany.

Čiže výsledný stav, že externý redaktor Fedor Blaščák je dnes tvárou Progresívneho Slovenska, by bol vyrovnaný tým, že konkrétni politici z existujúcich relevantných strán by sa stali tvárami nejakých relácií. Samozrejme, hovoriť v tomto kontexte o apolitickosti je nezmysel. Už len z princípu, že akýkoľvek známy politik je automaticky reklamou svojej strany, tiet relácie by boli politické, aj pri témach o športe a varení.


Publikovaný

v

, ,

od

Značky: