Motorkársky klub Noční vlci otvoril v sobotu 23.6.2018 nové sídlo v Dolnej Krupej neďaleko Trnavy na Západnom Slovensku, píše agentúra TASS. Otvorenie novostavby, ktorá sa stane európskym centrom Nočných vlkov, prebehlo za účasti predstaviteľa ruského veľvyslanectva na Slovensku. Pre verejnosť bude centrum otvorené až v septembri

Naše médiá to komentovali ako šírenie „proruskej propagandy v Európe“ klubom, ktorý je „známy blízkosťou ku Kremľu

Rovnako sa spomínali prejazdy Nočných vlkov na Slovensku, ktoré vraj podporila „skupina extrémne pravicových aktivistov„. Podobný úspech zožali aj v Česku a Maďarsku, naopak v Poľsku im „prejazd pre provokácie zakázali„.

Pri slávnostnom otvorení boli prítomní účastníci rallye „Slovanský svet,“ ktorá odštartovala v Moskve a prejde aj cestami Slovenska. Čestnými hosťami boli šéfovia regionálnych pobočiek klubu Noční vlci a zástupcovia ruského veľvyslanectva na Slovensku.

Otvorenie európskeho ústredia bolo najdôležitejšou udalosťou na začiatku sobotňajšieho slovenského úseku rallye „Slovanského sveta,“ – povedal pre TASS líder akcie Jevgenij Strogov

V nedeľu sa na Slavíne v Bratislave pokloníme svetlej pamiatke vojakov Červenej armády, ktorí zomreli v boji s nacistami za oslobodenie Slovenska. Je tam pochovaných takmer 7 000 našich vojakov. No a potom máme stretnutia s našimi slovenskými priateľmi.

Strogov zdôraznil vrelé privítanie, ktorého sa na Slovensku dostalo účastníkom rallye, z ktorých väčšina sú členovia a priaznivci klubu „Noční vlci„. Podľa neho ich vítajú tak oficiálni predstavitelia, ako aj obyčajní občania republiky.

Na Slovensku sa cítime ako doma. V tejto krajine žijú naši skutoční slovanskí bratia. Všetko je veľmi, veľmi dobré. Bohužiaľ, to isté sa nedá povedať o Poľsku: polícia tejto krajiny nám zadržala na 19 hodín kvôli formalitám pri prechode na hraničnom priechode Terespol v regióne Brest,“ povedal organizátor akcie.

Ku kolóne účastníkov rallye, ktorá prechádza 12 krajinami, sa každodenne pripájajú aj motorkári a motoristi z krajín EÚ, povedal Strogov. „Nasleduje nás 200 ľudí, idú na 100 motocykloch a na 70 autách,“ dodal.

Prejazd slovenskej časti rallye zabezpečuje miestna pobočka „Nočných vlkov“ na čele s Jozefom Gambalekom. Gambalek zároveň vybudoval európske ústredie motorkárskeho klubu.

Rallye „Slovanský svet“ dala dokopy priateľov z celej Európy, povedal pre TASS Gambalek. „No, na cestách Slovenska sú súčasťou jej zostavy minimálne naši priaznivci z Ruska, Slovenska, Českej republiky, Bieloruska, Poľska, Slovinska, Macedónska, Srbska, Čiernej Hory , Bulharsku, Španielsku a Švajčiarsku.

Rallye je dlhá 8,5 tisíc km

Podľa TASS mala byť nedeľa 24.6. druhý a posledný deň slovenskej časti mototrasy „Slovanský svet“. V pondelok 25.6 akcia mala pokračovať už po maďarských cestách. V Budapešti jej účastníci položili vence pri pamätníku sovietskych vojakom osloboditeľom. Rallye s dĺžkou 8,5 tisíc km skončí 12. júla v Moskve na Poklonnom kopci.

Portál Hlavné správy píše, že sa na Slovensko dostali už 20.6. a po sprievodných akciách pokračovali cez Maďarsko do Srbska.

Opis akcie na Slovensku

Slovenská tlač však pietny charakter akcie nijako nekomentovala. Naopak, sústredila sa na negatíva a temný imidž klubu, ktorý je vykresľovaný ako gang.

Podľa slovenskej tlače je „klub kontroverzný častým prekrúcaním histórie a zámernými protizápadnými provokáciami v oblastiach, ktoré ležia na hraniciach s Ruskom„.

Spomína sa video, v ktorom pre Slobodnú Európu „šéf motorkárskeho gangu Noční vlci Alexandr Zaldostanov… odmieta, že by Stalin a Hitler na začiatku druhej svetovej vojny uzavreli pakt o neútočení„.

O samotnom Zaldostanovi sa píše, že „opakovane vyzýva na ozbrojené a doslova krvavé útoky na Ukrajine, či v Pobaltí„.

Vzťah ruského prezidenta Vladimíra Putina a Zaldostanova materiál hodnotí, že Putin „gang sponzoruje, je jeho čestným členom a so Zaldostanovom udržiava kamarátsky vzťah“.