Vyberte položku Stránka

Progresivisti ovládli ďalšiu kultúrnu baštu – superhrdinov

Progresivisti ovládli ďalšiu kultúrnu baštu – superhrdinov

Všetci máme radi filmy ktorých hlavnými hrdinami sú individuality s nadľudskou silou, magickými schopnosťami či ide o výsledky nepodarených experimentov. Marvel Studios a DC spolu zápasia o to, ktoré štúdio v tomto žánri superhrdinov vytvorí lepšie a prelomovejšie filmy. Tieto dve štúdiá ale nie sú jediné.

[sociallocker][/sociallocker]

Sony Pictures už mnoho rokov pracuje s odkúpenými hrdinami od Marvelu. V roku 1993 kvôli malým zárobkom z predaja komixov, Marvel zbankrotoval a na to aby ostal ako tak na scéne, musel predať práva na mnohých obľúbených hrdinov ako Fantastic Four, Spider-Man či X-Men. Tieto mená pod svoju ruku vzalo Sony Pictures a výsledkom boli mnohé známe filmy ako trilógia Spider-Mana ktorú v hlavnej úlohe stvárnil Tobey Maguire, či Fantastic Four v roku 2005.

Čo ale mnohí nevedia je, že v dnešnej dobe už ani tak nejde o to, kto vytvorí dobrý film z už existujúcich hrdinov. V dnešnej dobe totiž platí jedno zásadné pravidlo.

Pokiaľ film neobsahuje aspoň jedného afroameričana alebo jednu ženu v hlavnej úlohe, film a jeho producent bude obliehaný armádou SJWs (Bojovníci za sociálne práva).

Dá sa teda povedať, že postavy ako Spider-Man ktorého stvárňoval v komixoch vždy Peter Parker, bola nahradená afroameričanom Milesom Moralesom. Thor, teda boh hromu, bol nahradený ženskou verziou, ženským Thorom (z Thora sa totiž stal titul, ktorý už podľa dnešných tvorcov komixov v Marveli, môže pasovať na kohokoľvek). Dá sa pokračovať donekonečna, ale jadrom tohto všetkého je, že tí čo píšu komixy, chcú vo svojich príbehoch akúsi rovnosť (a diverzitu), ktorú v reálnom živote akosi nevidia.

Aplikácia týchto praktík už doputovala aj na filmové a televízne plátno.

Áno, adaptácia komixu Faith ktorej hlavná hrdinka váži snáď toľko, koľko dvaja zdraví jedinci, bude mať svoj debutový film čoskoro. Sony Pictures oznámilo, že Maria Melnik už píše scenár.

Hlavná postava ani dátum premiéry nie je známy, ale môžeme sa pravdepodobne tešiť na doslova tučnú zábavu. Faith Herbert, hlavná postava komixu už regály obchodov doslova obsadzuje od roku 1992.

Boj za spravodlivosť (alebo za koláče), koná pod pseudonymom: Zephyr. Táto žena, ktorej nadváha je len „náhodou“, bojuje pomocou absolútne nečakanej superschopnosti: levitáciou. Ak sa teda tešíte na obrovskú rodinnú zábavu, tak sa dočkáte toho, a ešte viac!

DC, pre mnohých veľmi kontroverzné štúdio s divnými voľbami (najmä filmom Justice League, v ktorom sa vystriedali dvaja režiséri a vzniklo z toho akési Frankensteinovo monštrum), už mnoho rokov funguje aj v TV sfére.

Ich seriály ako Arrow, Flash či Supergirl sú veľmi obľúbené u mladých ľudí či zarytých fanúšikov ktorí vždy chceli vidieť na plátne svojich superhrdinov. 2018 je však rok, kedy hrdinovia mužského a ženského pohlavia jednoducho nestačia.

CW, televízna stanica ktorá väčšinu týchto seriálov točí pod záštitou DC, zakomponuje novú hrdinku Nia Nal.

Zoznámte sa s prvou transgender herečkou Nicole Maines, ktorá stvárni hrdinku. Superhrdinka Dreamer má, ako už z anglického názvu vyplýva, schopnosti ktoré majú čo do činenia so snami a rôznymi víziami budúcnosti. Here(c)čka ktorá ju bude stvárňovať, je zároveň aj aktivistkou, ktorá presadila to, aby jedinci ktorí sa „cítia“ ako transgender, mohli používať akékoľvek toalety.

Sme teda v dobe, kedy štúdiá môžu vytvoriť rétoriku v multimédiách podľa moderného trendu.

Ak v budúcnosti v ďalšej fáze MCU (Marvel Cinematic Universe) poumierajú súčasné postavy, kto zaujme ich miesto? No nikto iný ako ženský Thor, Spider-Man afroamerického pôvodu či obézna superhrdinka Faith Herbert zo susedného štúdia Sony.

Ďalšie štúdiá budú už len nasledovať v ich šľapajach a o pár rokov budú LGBTQ hrdinovia na striebornom plátne samozrejmosťou.

A ďalšie sexuálne a iné minoritné skupiny budú nasledovať.

O autorovi

Pin It on Pinterest

Share This